Kolejne budynki z ciepłem sieciowym z elektrociepłowni

1738583034 kotlowniagazowapge

fot: PGE Energia Ciepła

Ciepło systemowe to najczęściej wybierany sposób na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową w miastach

fot: PGE Energia Ciepła

Blisko 800 budynków w kilkunastu miastach w Polsce zyskało w 2024 r. dostęp do ciepła sieciowego z elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Łączne zapotrzebowanie na moc cieplną z nowych przyłączeń to blisko 150 MWt, co odpowiada zapotrzebowaniu na ciepło średniej wielkości miasta.

Ciepło systemowe to najczęściej wybierany sposób na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową w miastach. Zdecydowana większość budynków, które zostały przyłączone do sieci ciepłowniczych PGE EC w 2024 r. to nowo powstałe obiekty. Około jedna czwarta przyłączeń została zrealizowana w budynkach już istniejących, które pierwotnie korzystały z innego sposobu ogrzewania, najczęściej piecyków gazowych, czy innych mniej efektywnych kotłowni indywidualnych.

- Rozwój sieci ciepłowniczych, pozyskiwanie kolejnych klientów i dobra współpraca z dystrybutorami ciepła i samorządami są kluczowe dla prowadzenia projektów inwestycyjnych w naszych aktywach ciepłowniczych. Prowadzimy je w sposób skoordynowany i połączony z jednoczesnym wykorzystaniem potencjału rynkowego rozwijających się miast - powiedział Grzegorz Krystek, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. - Nasze elektrociepłownie przechodzą obecnie proces transformacji w kierunku dekarbonizacji. Do 2030 r. węgiel ma całkowicie zostać zastąpiony nowoczesnymi instalacjami nisko- i zeroemisyjnymi. Obecnie mamy łącznie 18 inwestycji ciepłowniczych przygotowanych do realizacji i już zrealizowanych w 12 naszych lokalizacjach. Wierzymy, że wspólne działania przyniosą wymierne korzyści, na których skorzystają przede wszystkim mieszkańcy.

Większość projektów przyłączeniowych w 2024 r. zostało zrealizowanych w trzech największych miastach, w których PGE Energia Ciepła ma swoje elektrociepłownie: Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu. Aby przyłączać nowe budynki, PGE Energia Ciepła corocznie inwestuje w rozwój sieci ciepłowniczych w lokalizacjach, w których jest nie tylko producentem ciepła, ale także właścicielem sieci: w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Gryfinie, Siechnicach i Zgierzu. W ciągu ostatnich dwóch lat powstało w tych miastach ponad 12 kilometrów ciepłociągów na terenach zabudowanych, w tym przy zespołach staromiejskich, wcześniej nieobjętych ciepłem sieciowym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.