Kolej: zaprojektują nową stację PKP w Raciborzu

1541066391 raciborz pkp fb sebastian sierny

fot: Fb (Sebastian Sierny)

Za rok gotowy będzie projekt gruntownej przebudowy dużej stacji kolejowej PKP w Raciborzu (na zdj.)

fot: Fb (Sebastian Sierny)

Do końca października 2019 r. ma zostać zaprojektowana przebudowa dużej stacji kolejowej w Raciborzu. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała w środę, 31 października, o wyborze wykonawcy pełnej dokumentacji przebudowy.

Inwestycja będzie realizowana w ramach finansowanego z budżetu państwa projektu "Prace na linii kolejowej E59 Kędzierzyn Koźle - Chałupki (Granica Państwa)" o wartości 296,5 mln zł. Projekt jest częścią przedsięwzięcia PLK pod nazwą "Udrożnienie podstawowych ciągów wywozowych z Górnego Śląska".

Magistralna linia kolejowa nr 151 Kędzierzyn Koźle-Chałupki jest częścią międzynarodowego ciągu transportowego E59. To linia ważna dla ruchu pasażerskiego, a szczególnie towarowego - biegnie do granicy państwa i kolejowego przejścia granicznego z Czechami w Chałupkach.

W ramach "Prac na linii kolejowej E59 Kędzierzyn Koźle - Chałupki" trwają m.in. roboty budowlane na odcinkach Bierawa - Nędza i Racibórz - Krzyżanowice. Zakończono już prace na odcinku Krzyżanowice - Chałupki. W połowie października br. PLK unieważniły przetarg na przebudowę odcinka Kędzierzyn Koźle - Stare Koźle.

Ponowiono przetarg na przebudowę stacji Racibórz
Na przełomie maja i czerwca zarządca kolejowej infrastruktury ogłosił ponowione postępowanie przetargowe mające wyłonić projektanta przebudowy stacji Racibórz. Pierwsze zostało unieważnione w marcu tego roku dlatego, że wszystkie cztery oferty przekroczyły założony budżet 3,7 mln zł brutto.

W drugim przetargu wszystkie sześć ofert zmieściło się w zweryfikowanym budżecie 4,9 mln zł. Najtańszą, za 3,5 mln zł brutto złożyła spółka WYG International. W środę PLK podały, że to z z nią podpisały umowę. Planowany termin zakończenia prac projektowych to październik 2019 r.

Zamówienie obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej dla planowanej przez PLK przebudowy stacji Racibórz wraz z wybranymi elementami infrastruktury kolejowej przyległych szlaków, a także m.in. przygotowanie dokumentacji przetargowej pod kątem wyboru wykonawcy prac.

Plan remontu konsultowano m.in. z pasażerami
Niezależnie od planów zarządcy kolejowej infrastruktury spółka PKP SA w ramach swojego Programu Inwestycji Dworcowych zamierza - do początku 2023 r. - przebudować budynek dworca w Raciborzu. W maju tego roku w tym mieście odbyły się poświęcone sprawie warsztaty kreatywne, na które PKP SA zaprosiły: pasażerów, lokalne społeczności, przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz społeczników.

Największym realizowanym obecnie przedsięwzięciem PLK w ramach "Prac na linii kolejowej E59 Kędzierzyn Koźle - Chałupki" są roboty na odcinku Bierawa - Nędza oraz Racibórz - Krzyżanowice. Obejmują one ok. 35 km torów, przebudowę sieci trakcyjnej i odnowienie 28 obiektów inżynieryjnych. Wymienionych ma zostać 14 rozjazdów i wyremontowanych 15 przejazdów kolejowo-drogowych. Zamontowane zostaną nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Inwestycja kosztuje 69,9 mln zł netto; planowo ma zakończyć się w grudniu br. Wykonawcą jest firma Skanska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Bytomskie górnictwo zostanie zdigitalizowane. Miasto podpisało umowę z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Dziesiątki tomów archiwalnych materiałów dotyczących historii górnictwa w Bytomiu zostaną poddane profesjonalnej digitalizacji przez ekspertów z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W poniedziałek, 15 czerwca 2026 r., prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz dyrektor muzeum Bartłomiej Szewczyk podpisali list intencyjny i umowę o współpracy. Porozumienie obejmuje udostępnienie, digitalizację oraz opracowanie miejskich archiwów związanych z górniczym dziedzictwem miasta.

Nowy peron i przejście w Ligocie. Kolejny etap modernizacji węzła katowickiego zakończony

Zakończył się kolejny etap przebudowy katowickiego węzła kolejowego. Podróżni na stacji Katowice Ligota mogą już korzystać z nowo wybudowanego, dwukrawędziowego peronu. Udostępniono tam także nowe przejście podziemne.

Zdrowie, bezpieczeństwo i dobrostan są ważne w środowisku pracy

Zdrowie, bezpieczeństwo i dobrostan to jednej z ważniejszych elementów środowiska pracy - wskazało na nie 47 proc. firm w Europie i 39 proc. w Polsce - wynika z badania ISS. Polskie przedsiębiorstwa częściej stawiały jednak na optymalizację kosztów i efektywność - dodano.

To już nie są ćwiczenia. Cyberwojna w Polsce uderza w kopalnie i elektrownie

W świecie konfliktów hybrydowych nie trzeba już wysadzać stacji transformatorowej ani uszkadzać infrastruktury przesyłowej. Wystarczy przejąć dostęp do systemów, sparaliżować procesy decyzyjne, zakłócić komunikację lub wyłączyć możliwość monitorowania sytuacji.