Kolej: UOKiK daje zielone światło dla wspólnego projektu przewoźników

fot: Janusz Mincewicz/ARC

- Jeszcze niedawno węgiel stanowił połowę naszej masy przewozowej, a teraz jest to niewiele ponad 40 proc. Węgla na rynku ubywa i skutecznie staramy się zastępować go innymi ładunkami - mówi prezes Czesław Warsewicz

fot: Janusz Mincewicz/ARC

Prezes UOKiK wydał w środę zgodę na utworzenie wspólnej firmy przez PKP Cargo i LTG Cargo Polska - podała spółka PKP Cargo. Wniosek w tej sprawie został złożony do UOKiK pod koniec lutego br.

PKP Cargo podała, że w środę otrzymała informację o wydaniu przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgody na dokonanie koncentracji polegającej na utworzeniu przez PKP Cargo oraz LTG Cargo Polska wspólnego przedsiębiorcy.

Spółka jest w trakcie analizy, czy dla utworzenia wspólnego przedsiębiorcy będą wymagane zgody innych organów antymonopolowych. W przypadku, gdy zgody takie będą wymagane, spółka poinformuje o tym oddzielnym komunikatem - dodano w środowej informacji.

Pod koniec lutego UOKiK informował, że wniosek w tej sprawie został złożony do Urzędu 19 lutego br. Wyjaśniano wówczas, że wspólny podmiot ma działać jako operator intermodalny na odcinkach międzynarodowych, takich jak Litwa-Polska, Litwa-Włochy oraz Litwa-Niemcy.

W ubiegłym roku prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz mówił, że widzi duży potencjał rozwoju współpracy z litewskim przewoźnikiem kolejowym LTG Cargo, a pierwsze wspólne przewozy już są realizowane. Prezes wskazywał też, że polsko-litewska spółka mogłaby realizować przewóz nie tylko kontenerów, ale także np. naczep samochodowych. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kluczowy fragment A4 do remontu. Start prac jeszcze w lipcu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na kompleksowy remont nawierzchni autostrady A4 na odcinku od granicy województw opolskiego i śląskiego do węzła Łany. Prace mają się rozpocząć w ciągu dwóch tygodni i potrwać trzy miesiące.

Jakie są najczęstsze usterki bram przemysłowych?

Współczesne hale produkcyjne, magazyny, centra logistyczne oraz obiekty handlowe nie są w stanie funkccjonować bez wysokiej jakości bram przemysłowych. Solidne konstrukcje skutecznie zabezpieczają obiekt i umożliwiają wygodne przyjmowanie dostaw i obsługę klientów. Intensywna eksploatacja bram sprawia jednak, że z biegiem czasu poszczególne elementy ulegają zużyciu. Dlatego warto wiedzieć, jakie są najczęstsze usterki bram przemysłowych i jak skutecznie im przeciwdziałać.

Tauron zabezpieczy rzekę Bóbr przed rozpoczęciem dalszego remontu zapory Pilchowice

Przed rozpoczęciem dalszych prac remontowych zapory w Pilchowicach Tauron Ekoenergia chce ustawić specjalne kurtyny, które ograniczą nanoszenie namułów i zabezpieczą rzekę Bóbr. W efekcie poprzedzającego remont spuszczenia wody ze zbiornika Pilchowice padło ponad 20 ton ryb.

Połowa Polaków woli organizować wakacyjny wyjazd samodzielnie

Samodzielną organizację wakacyjnego wyjazdu preferuje połowa Polaków, opcję all inclusive wybiera niespełna 14 proc. - wynika z badania Barometr Providenta. W publikacji wskazano, że większą popularnością cieszą się wyjazdy nastawione na zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc niż na plażowanie.