Kolej: ponad 250 mln euro na modernizację

fot: Andrzej Bęben/ARC

PKP Intercity zapewnia na dziś jazdę w wagonach polskiej produkcji

fot: Andrzej Bęben/ARC

Komisja Europejska przyznała Polsce 250,7 mln euro na dwa projekty dotyczące modernizacji linii kolejowych. Inwestycje mają na celu unowocześnienie taboru na trasach europejskich.

Komisja podkreśla, że dzięki obu projektom dojeżdżający do pracy oraz turyści będą podróżować w znacznie lepszych i bezpieczniejszych warunków. Ponadto skróci się czas podróży i poprawi obsługa. Chodzi o unowocześnienie połączeń priorytetowych w ramach transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T).

"To są ważne inwestycje dla Polski i Europy. Poprawią one konkurencyjność naszych transeuropejskich linii kolejowych; będą też przyciągnąć więcej firm i gości, co przyczyni się do wzmocnienia gospodarki w Polsce" - powiedział komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, cytowany w komunikacie Komisji.

Jak dodał, oba projekty są również bardzo dobrym przykładem tego, jak inwestycje UE w ramach polityki regionalnej przyczyniają się do poprawy mobilności obywateli UE, zapewniając im przy tym bezpieczne i jednocześnie przyjazne dla środowiska warunki podróży.

Pierwszy projekt dotyczy zakupu przez spółkę Twoje Linie Kolejowe 20 pociągów, które będą mogły być używane na liniach transeuropejskich. Chodzi o połączenia: odcinek Poznań-Warszawa; odcinki Warszawa-Działdowo, Bydgoszcz-Gdynia, Zawiercie-Katowice i Idzikowice-Psary; linie Szczecin-Poznań i Psary-Kraków, które są również częścią transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T).

Unia Europejska wesprze te inwestycje kwotą 185,5 mln euro; całość będzie kosztowała 285,2 mln euro. Projekt wystartował w listopadzie 2013 r. i ma zostać sfinalizowany do końca 2015 roku.

W ramach drugiego projektu zostanie zmodernizowanych 150 wagonów pasażerskich oraz kupiony zostanie sprzęt do ich czyszczenia i utrzymania. Wagony będą jeździły na trasie z Przemyśla do Szczecina, przez Rzeszów, Kraków, Katowice, Opole, Wrocław i Poznań.

Unia Europejska, za pośrednictwem Funduszu Spójności, dofinansuje drugi etap tej inwestycji 65,2 mln euro; łączna wartość projektu to 100,3 mln euro. Realizacja projektu rozpoczęła się w czerwcu 2013 r. i ma zostać zakończona we wrześniu 2015 roku.

Obie inwestycje są finansowane w ramach polskiego programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" w ramach tego samego priorytetu "Transport przyjazny środowisku". Nowe urządzenia będą obsługiwane przez PKP Intercity.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolie otwierają się na singli. Efekt wzrostu zdolności kredytowej

Z czerwcowych danych wynika, że wzrosła zdolność kredytowa singli i bezdzietnych par, w efekcie wyraźnie zwiększyła się liczba mieszkań dostępnych dla tych gospodarstw domowych, szczególnie w najdroższych metropoliach - wynika z raportu serwisów RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów. 

Niebezpieczne manewry na S1. Co skłania kierowców do zawracania przed tunelami?

Obejście Węgierskiej Górki na drodze ekspresowej S1 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Polsce. Są tam imponujące estakady, mosty i tunele. I właśnie przed tunelami na tej trasie część kierowców „głupieje” – zawraca i jedzie pod prąd. Dlaczego tak się zachowują? - Znamy prawdopodobną przyczynę – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.