Koksowniom już brakuje węgla

Rozmowa z Markiem Ściążko, dyrektorem Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla

Konferencja naukowo-techniczna poświęcona koksownictwu po raz trzynasty rozpocznie się 8. października. Co w tym roku będzie jej głównym wątkiem?

- Jak zawsze postaramy się podsumować ubiegłoroczną sytuację koksownictwa i zastanowimy się nad możliwościami funkcjonowania branży. Oczywiście każda prognoza jest aktualna na dany moment, a już dnia następnego może rozminąć się z rzeczywistością. Będziemy jednak próbowali zanalizować perspektywy produkcji węgla koksowego, omówić sytuację na rynku węgla i rynku koksu oraz przyjrzeć się perspektywom modernizacji przemysłu koksowniczego. Sesje wspierające poświęcone będą prowadzonym pracom badawczym i wdrożeniom, problemom dotyczącym codziennej aktywności przemysłu koksowniczego.

W tym roku dyskusja może być szczególnie ożywiona, bowiem koksowniom może zabraknąć surowca.
- Koksowniom już brakuje węgla, zjawisko to związane jest z małą podażą surowca krajowego. Proszę zauważyć, że jeszcze trzy lata temu produkcja polskich koksowni prawie w stu procentach oparta była o dostawy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W tym roku na potrzeby koksownictwa sprowadzimy prawdopodobnie 2,5 mln ton węgla z importu, w przyszłym roku wielkość ta sięgnąć może nawet 4 mln ton. To efekt dziury, która się pojawia w dostawach. Potencjał produkcyjny polskiego koksownictwa wynosi 10,5 mln ton, koks bardzo dobrze się dzisiaj sprzedaje, w związku z tym każda koksownia, która doświadcza braku węgla koniecznego dla utrzymania produkcji na stałym poziomie, będzie sięgała po węgle importowane.

Konferencja Koksownictwo 2008 to okazja do spotkania ludzi nauki z praktykami. Jakie kwestie będą w pierwszym rzędzie tematem ich dyskusji?
- W sytuacjach, gdy pojawia się brak surowca, kluczowe pytanie brzmi: czy z gorszej jakości węgla można produkować dobry koks? Chodzi o pewne koncepcje technologiczne, częściowo już realizowane w polskim przemyśle. W tej chwili uruchamiana jest bateria w Radlinie, mająca nowoczesny system wsadu ubijanego, który pozwala na stosowanie większej ilości nieco gorszych jakościowo węgli typu 34. Technologie wychodzą naprzeciw sytuacji rynkowej. Druga istotna kwestia, o której będziemy dyskutować, wynika z uwarunkowań ekonomiczno-ekologicznych. Ekologia kosztuje, wymagania w tym zakresie są coraz większe - istotnym pytaniem jest więc, w jaki sposób sprostać wymaganiom ekologicznym przy jak najmniejszych kosztach.

Rozmawiała: Anna Zych

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.