Knurów: Uruchomiono program przygotowujący do pracy pod ziemią

Od grudnia ub.r. dwustu młodych mężczyzn, nowo przyjętych do pracy w kopalniach Kompanii Węglowej SA, przysposabia się do wykonywania górniczej profesji. W harmonijnym wdrażaniu się do wykonywania tego zawodu pomaga im program pn. „Młodszy Górnik”, realizowany przez Kompanijny Ośrodek Szkolenia w Knurowie. W jego tegorocznych zamierzeniach ten szkoleniowo-adaptacyjny scenariusz może objąć około 8 tys. osób. Spółka już przygotowuje zbliżony program, adresowany dla przyszłych elektryków i maszynowców.

Jan Korus, dyrektor kształcenia ustawicznego i szkoleń w KOS zwraca uwagę, by przygotowawczego programu ośrodka pn. Młodszy Górnik nie utożsamiać wyłącznie z urządzaniem profesjonalnych kursów. Podkreśla, że w grę wchodzi dłuższa – obliczona na 3 lata – praca adaptatorska w odniesieniu do młodych robotników, którzy zdecydowali się na pracę pod ziemią. Na tak pojmowany program KOS składają się trzy elementy.

Po pierwsze, wstępny instruktaż, jaki musi przejść przyszły górnik eksploatacji podziemnej. Po drugie, kurs przygotowawczy, przystosowujący do pracy na stanowisku robotnika górniczego pod ziemią i zaznajamiający reflektantów z podstawowymi urządzeniami górniczymi i prawidłami ich obsługi, a też z występującymi na dole zagrożeniami oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Wreszcie po trzecie, przygotowanie do egzaminu na tytuł zawodowy górnika, łączący się nie tylko z uzyskaniem koniecznych uprawnień, ale też z zawodowym awansem i wyższym wynagrodzeniem.

Adresatami, realizowanego przez knurowski KOS, szkoleniowo-adaptacyjnego programu są zwłaszcza młodzi ludzie, którzy ukończyli 18 lat, posiadają świadectwo ukończenia co najmniej szkoły podstawowej – lepiej – gimnazjum – oraz z pozytywnym wynikiem przeszli lekarskie badania, zaświadczające o zdolności do pracy w kopalni. Wymagany jest również przynajmniej trzymiesięczny staż pracy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kanał Regatowy w Tauron Parku Śląskim znów otwarty. Czy wrócą rowerki wodne i kajaki?

Po trzech latach zakończyła się kompleksowa modernizacja Kanału Regatowego w Tauron Parku Śląskim. - Rewitalizacja przywróciła historyczny charakter tego miejsca, jednocześnie dostosowując je do współczesnych potrzeb mieszkańców, turystów oraz organizatorów wydarzeń plenerowych – zaznaczają w parku. Czy wrócą tam rowerki wodne, łódki czy kajaki?

Polacy przesiadają się do aut z Chin. Zaskakujący raport motoryzacyjny za I półrocze 2026

W pierwszym półroczu 2026 r. wzrosła liczba rejestracji samochodów wszystkich segmentów; aut osobowych zarejestrowano ponad 312 tys. - wynika z raportu KPMG i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Autorzy zwracają jednak uwagę na spadek krajowej produkcji aut osobowych.

Balczun: Wywieramy bardzo dużą presję na restrukturyzację JSW

Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun mówił w RMF FM o tym, jak powinna przebiegać restrukturyzacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Odpowiedział też na pytanie o dalsze finansowe wsparcie dla spółki. 

7 milionów na bezpieczeństwo. Powstaje nowoczesna baza kryzysowa

Magazyn obrony cywilnej o powierzchni 1200 m² powstanie w Bieruniu.