Utrudnienia w czasie montażu tablic inteligentnego systemu transportowego

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Tablice inteligentnego systemu transportowego mają być montowane, m.in., przy centrum przesiadkowym Brynów

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Kierowcy podróżujący przez Katowice mogą spodziewać się utrudnień związanych z montażem tablic zmiennej treści, będących elementem powstającego w tym mieście inteligentnego systemu transportowego (ITS). System powinien być wdrożony do jesieni tego roku.

Już w ub. roku wykonawca systemu instalował jego pierwsze urządzenia na wielu skrzyżowaniach. W ostatnim tygodniu na ulicach montowano tablice systemu parkowania, łącznie 12 takich urządzeń. Od poniedziałku kontynuowany będzie montaż 17 tablic zmiennej treści na głównych katowickich arteriach przelotowych.

Jak wynika z informacji miejskiej spółki Katowicka Agencja Wydawnicza, reprezentującej w mediach Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach, m.in. w poniedziałek i wtorek montowane mają być tablice na trasie S86 - ul. Pszczyńskiej i na autostradzie A4 przy zjeździe na Sosnowiec, a we wtorek i środę tablice przy ul. Kościuszki (DK81) - przy ul. Podlaskiej i przy centrum przesiadkowym Brynów.

Za zaprojektowanie i wdrożenie systemu odpowiada firma Sprint z Olsztyna. Założono m.in. modernizację 112 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, które zostaną wyposażone w narzędzia do monitorowania ruchu i sterowania nim. Powstanie Centrum Sterowania Ruchem, współpracujące z Centrum Monitoringu Miejskiego. Miasto zyska 25 km nowej kanalizacji światłowodowej.

Działanie systemu ma przekładać się m.in. na automatyczne sterowanie sygnalizacją, co ma poprawić płynność ruchu. System ma na bieżąco informować o zatorach ulicznych i zapewniać priorytet dla komunikacji publicznej, szczególnie dla tramwajów. Skrzyżowania wyposażone są w narzędzia do monitorowania ruchu, sterowania nim i informowania o nim kierowców (m.in. poprzez 17 znaków zmiennej treści, tzw. VMS).

Z kolei systemem inteligentnego parkowania zostaną objęte miejsca w istniejącej Stefie Płatnego Parkowania, a informacje o ich zajętości będą wyświetlane na 12 tablicach TIP.

Ponadto pojawi się internetowa platforma komunikacyjna - także w formie aplikacji mobilnej - która ułatwi znalezienie wolnych miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania czy na terenie centrów przesiadkowych. Platforma w czasie rzeczywistym informować będzie o warunkach na drodze czy prowadzonych robotach.

W skład umowy z wykonawcą wchodzą: zaprojektowanie, budowa, dostawa i montaż elementów systemu, a także jego strojenie dla osiągnięcia wymaganej funkcjonalności i użyteczności oraz przeszkolenie pracowników MZUiM, który zapewni obsługę i bieżące utrzymanie ITS. Ostatnim elementem umowy jest przygotowanie infrastruktury technicznej do rozbudowy systemu.

System o wartości ok. 88,6 mln zł jest dofinansowany ze środków unijnych kwotą ponad 67,2 mln zł, pochodzącą z naboru tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020, dotyczącego rozwoju infrastruktury transportu niskoemisyjnego.

Katowicki ITS ma być częścią zmian w mieście związanych z wprowadzaną polityką transportową: preferowania komunikacji publicznej i transportu indywidualnego bez wykorzystania samochodów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.