Kiedy mieszkańcy Prudnika doczekają się zbiornika wodnego w kamieniołomie Dębowiec?

fot: Tomasz Rzeczycki

Kopalnia szarogłazu Dębowiec

fot: Tomasz Rzeczycki

Piętnaście lat temu Rada Miejska w Prudniku podjęła uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu górniczego Dębowiec I. Na terenie obecnej kopalni szarogłazu ma powstać w przyszłości sztuczne jezioro dostępne dla wędkarzy i do celów rekreacyjnych. Do realizacji tej koncepcji jest jednak jeszcze długa droga, gdyż kopalnia może prowadzić wydobycie co najmniej do końca 2036 r.

- Plan ruchu Kopalń Odkrywkowych Surowców Drogowych SA w Niemodlinie - Kopalni Szarogłazu Dębowiec w Dębowcu, gmina Prudnik, powiat prudnicki, województwo opolskie, zatwierdzono decyzją Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, z 19 grudnia 2017 r., na okres od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2023 r. Przedsiębiorca posiada Koncesję nr 35/2006 wydaną przez Marszałka Województwa Opolskiego, z 9 listopada 2006 r., na wydobywanie szarogłazu ze złoża Dębowiec - Pole A. Koncesja jest ważna do dnia 31 grudnia 2036 r. Zgodnie z założeniami Planu Pracy pracownicy OUG w Gliwicach ostatnią kontrolę nr 10/k/O/20/Dębowiec zakończyli 6 marca 2020 r. W kontrolowanym zakresie nie stwierdzono naruszeń przepisów Prawa geologicznego i górniczego - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Co w przyszłości po zakończeniu wydobycia? Z uwagi na sposób eksploatacji wielopoziomowym wyrobiskiem wgłębnym, rekultywacja będzie prowadzona po zakończeniu eksploatacji. Jak dotąd nie wydano decyzji właściwego starosty ustalającej kierunek rekultywacji. W tej sprawie wypowiedziała się jednak 30 maja 2005 r. prudnicka Rada Miejska, podejmując uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu górniczego Dębowiec I. W dokumencie tym zaplanowano dla terenów przekształconych eksploatacją górniczą kierunek rekultywacji leśny, wodny i turystyczny.

Ma to być miejsce obsługi ruchu turystycznego w strefie granicznej Parku Krajobrazowego Góry Opawskie. Przy obecnej kopalni po zakończeniu wydobycia miałby powstać parking  z  biwakiem, camping, pole namiotowe itp. Wyrobisko ma zostać zalane, a orientacyjny poziom lustra wody zaplanowano na wysokości 344  m  n.p.m. Odpowiada ona wysokości przelewu do istniejącego rurociągu grawitacyjnego, który odprowadza wody kopalniane.

Prócz tego wokół przyszłego zbiornika wodnego, na wysokości około  1  m powyżej linii wodnej miałaby zostać ukształtowana półka skalna, ułatwiająca dostęp do akwenu w celach rekreacyjno-wypoczynkowych i poznawczych.

Jeśli zalew w Dębowcu powstanie, będzie kolejnym już wyrobiskiem pokopalnianym w powiecie prudnickim przystosowanym do celów rekreacyjnych. W sąsiedniej gminie Biała, w miejscowości Dębina istnieje bowiem zbiornik Zielona Zatoka na terenie dawnej odkrywki.

- Zielona Zatoka pokazuje, jak efektywnie, prospołecznie i biznesowo, można wykorzystać tereny poeksploatacyjne. W ciągu kilku lat od uruchomienia zalew stał się jednym z najpopularniejszych miejsc rekreacji wodnej w powiecie prudnickim. Przed epidemią bywały lata, że nie tylko parkingi, ale drogi dojazdowe były zapchane samochodami. Nie bez znaczenia było to, że w latach 70. spod administracji Prudnika wyłączono Pokrzywnę i znajdujący tam zalew, przez co spadło zainteresowanie prudniczan tym zbiornikiem, mimo relatywnie bliskiego położenia od miasta. Dostęp do kompleksu w Dębinie ułatwiła ścieżka rowerowa, która obecnie ciągnie się od Prudnika przez Lubrzę i Białą, aż do Mosznej i Zieliny. Dotarcie do "ielonej Zatoki"jest więc bezpieczne również dla cyklistów - opisuje Andrzej Dereń, działacz Oddziału PTTK Sudety Wschodnie w Prudniku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.