KHW: sposób na inwestycyjny rozmach

fot: Maciej Dorosiński

Negocjacje odbędą się w siedzibie KHW

fot: Maciej Dorosiński

Ewentualna emisja przez Katowicki Holding Węglowy obligacji korporacyjnych o wartości przeszło 1 mld zł miałaby wyraźnie ożywić inwestycyjny impet tej spółki. Same odpisy amortyzacyjne nie sprzyjają takiemu rozwojowemu rozpędowi. Tylko projektowane pogłębienie szybu Bronisław w Mysłowicach-Wesołej - inwestycja kluczowa, aby móc myśleć o dostępie trzech kopalń tej firmy do pokładów na poziomie 1230 m - jest przedsięwzięciem, którego wartość szacuje się na około 500 mln zł.

Impulsem do bezprecedensowej dotąd w polskim górnictwie aranżacji finansowej są nienowe problemy górnictwa z dostępem do średnio- i długoterminowego finansowania. Spłata kredytów bankowych bądź kupieckich następuje na ogół w ciągu jednego roku. Tymczasem górnictwo jest branżą, w której poważniejsze inwestycje przynoszą efekt zazwyczaj po dwóch, trzech latach.

Są chętni
Obliczony na pięć lat spłaty obligacyjny program KHW miałby się składać z dwóch elementów, to jest z transzy terminowej oraz obrotowej, czyli odnawialnej. Wartość tej pierwszej miałaby wynosić 750 mln zł. I prezes KHW Roman Łój, i przewodniczący rady nadzorczej Jan Klimek z optymizmem przekonują, że nie był on przygotowywany w ciemno i są instytucje finansowe oraz inwestorzy, zainteresowani nabyciem tych papierów na uzgodnionych warunkach. Po ubiegłotygodniowej (20 bm.) decyzji rady nadzorczej, która pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu w tej sprawie, teraz decyzja będzie należała do ministra gospodarki.

Ostrożność ministra
Kilka dni przedtem wicepremier Waldemar Pawlak powściągliwie wypowiadał się na ten temat w Katowicach.

- To są sprawy techniczne, wymagające uważnego, solidnego przejrzenia. Jest bardzo ważne, aby taka firma, jak Katowicki Holding Węglowy, która miała kiedyś dużą dynamikę i dobrą pozycję, powróciła na tory dynamicznego wzrostu i wykorzystywała swoje zasoby. Decyzje będą podejmowane tak, aby sprzyjały tej firmie - niejednoznacznie odpowiedział na pytanie, czy można oczekiwać jego zgody na projekt.

- Mam świadomość, że taka decyzja jest uwarunkowana całym splotem zdarzeń, aby to wszystko mogło zafunkcjonować - Jana Klimka nie zdziwiła ta powściągliwość wicepremiera.

Przyszłość i bezpieczeństwo
W rachubach na powodzenie emisji przewodniczący rady także podkreśla jednak jej znaczenie dla rozwojowych aspiracji spółki. Pogłębienie szybów Piotr i Bronisław w kopalni Mysłowice-Wesoła należy do najpoważniejszych z takich przyszłościowych projektów, ponieważ otwierałoby dostęp trzem kopalniom spółki do pokładów, zalegających na poziomach 1230 m, na długo eliminując przy tym eksploatację podpoziomową. Kryterium bezpieczeństwa ma też największe bodaj znaczenie w budowie instalacji, łączącej klimatyzację i odmetanowanie pokładu 409 w Polu Panewnickim ruchu Śląsk kopalni Wujek.

Po nie najlepszym w ubiegłym roku tempie robót przygotowawczych i udostępniających, opóźniających rozcięcie w porę planowanych frontów, od lutego br. wyraźnego impetu nabrało w kopalniach spółki drążenie przekopów i chodników. W całym 2012 r. długość tych wyrobisk ma sięgnąć łącznie 63 km, przy pożądanym minimum przynajmniej 57 km, dającym pewność frontów eksploatacyjnych na 2013 r. Ale obok samych robót przygotowawczych w spółce kładzie się również nacisk na rozwój podziemnego transportu, w tym zakupy głównie podwieszanych, ale i spągowych maszyn spalinowych. Każda z nich, licząc z napędem, wyposażeniem plus przygotowaniem trasy, to wydatek rzędu 1 mln zł. W inwestycyjnych planach spółki są też zakupy nowego sprzętu górniczego, w tym pełnego wyposażenia ścian wydobywczych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.