KGHM: pieniądze na inwestycje w Hucie Miedzi Legnica

1329314678 hmlegnica kghm pl

fot: kghm

Według PiS projekt dotyczy jednego podatnika - spółki KGHM

fot: kghm

Od 2010 r. Huta Miedzi Legnica będzie rocznie produkować 160 tys. ton miedzi katodowej. Zarząd KGHM zdecydował o nowej, dwuetapowej inwestycji wartej 240 mln złotych - poinformowała w środę (8 lutego) miedziowa spółka.

W ramach inwestycji zbudowany zostanie wychylny agregat topielno-rafinacyjny do przerobu złomów miedzi - piec WTR, który będzie w stanie przerobić 67 tys. ton złomu miedzi. Nowy piec będzie uzupełniał dwa istniejące piece anodowe. W czasie postojów remontowych może przejąć ich funkcje, co zapewni pełną zdolność produkcyjną Huty przez 12 miesięcy.

"Inwestycją w nową technologię na wydziale elektrorafinacji, na której opiera się już większa część konkurencji KGHM, huta wyznaczy nowy kierunek dla rozwoju procesów elektrorafinacji w polskiej miedzi" - napisano w komunikacie.

- Wyznaczony nowy kierunek rozwoju dla huty będzie miał również istotne przełożenie na cały łańcuch wytwórczy KGHM. Budowa pieca WTR (piec wychylno - opielno - rafinacyjny) zapewni nam również ciągłość produkcji w hucie. Wprowadzona do końca 2020 r. zmiana technologii na wydziale elektrorafinacji zagwarantuje zwiększenie mocy produkcyjnych, większą efektywność, i co bardzo istotne, przyniesie obniżenie kosztu jednostkowego produkcji. Ta inwestycja to doskonałe perspektywy dla Huty i całego KGHM - powiedział cytowany w komunikacie prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.

Dyrektor naczelny Huty Miedzi Legnica Michał Topolnicki dodał, że wykorzystanie nowocześniejszych technologii pozwoli na zwiększenie produkcji miedzi katodowej w Hucie o 40 procent.

Spółka podała, że w legnickiej hucie nastąpi też całkowita zmiana technologii na wydziale elektrorafinacji. - Obecna technologia podkładkowa (cienkie blachy katodowe, które stanowią początek katody) zostanie zastąpiona technologią ISA. W miejsce podkładek stosuje się matryce stalowe wykonane ze stali kwasoodpornej. Na obu powierzchniach płyty stałej osadza się katoda. Proces produkcyjny katod zostanie również uzupełniony m.in. o maszyny przeznaczone do "zdzierania" katod i przygotowywania matryc - tłumaczy KGHM.

- Produkcja katod w technologii bezpodkładkowej (ISA) to poprawa efektywności produkcji, automatyzacja procesu technologicznego, obniżenie kosztów produkcji i poprawa warunków bezpieczeństwa pracy - napisano w komunikacie.

Obecnie w Hucie Miedzi Legnica produkuje się 114 tys. ton miedzi katodowej. Po zakończeniu dwuetapowej inwestycji zdolności produkcyjne Huty wzrosną do 160 tys. ton miedzi katodowej rocznie.

Dostawcą złomów do Huty będzie nadal Metraco - spółka z Grupy Kapitałowej KGHM.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.