KGHM: nowy szyb wchodzi w etap mrożenia

fot: ARC

Z początkiem 2013 roku rozpoczął się rozruch stacji mrożeniowej

fot: ARC

Pierwsza solanka popłynęła już w otworach mrożeniowych szybu GG-1 w Kwielicach. Rozpoczął się ważny etap budowy: mrożenie górotworu poprzedzające głębienie szybu. GG-1 będzie szybem o najgłębszej strefie zamrożenia i najgłębszym z dotychczas powstałych w Zagłębiu Miedziowym - informuje portal górniczy Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa SA.

Zlokalizowany jest w powiecie polkowickim, w gminie Grębocice, w odległości ok. 500 m na północny zachód od centrum Kwielic. To trzydziesty pierwszy szyb w Zagłębiu Miedziowym i strategiczna inwestycja KGHM Polska Miedź SA - umożliwi dostęp do głęboko położonych pokładów rud miedzi występujących w strefie poniżej poziomu 1200 m, na północ od obecnie eksploatowanych złóż w obrębie obszarów górniczych Sieroszowice I oraz Rudna I i II. Dwa podstawowe parametry szybu GG-1, którego budowa ruszyła latem 2010 roku i przewidziana jest na siedem lat, to głębokość - około 1350 metrów, średnica w świetle obudowy 7,5 m. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A.

- Mrożenie górotworu to najbardziej emocjonujący fragment budowy szybu. Metoda ta pozwala zabezpieczyć szyb przed zalaniem wodami gruntowymi i bezpiecznie przebić się przez warstwę wodonośną. Przygotowania do mrożenia GG-1, 31. szybu Zagłębia Miedziowego, trwają od dawna. W ubiegłym roku powstało 40 otworów mrożeniowych, które następnie wypełniono solanką, przygotowana została stacja agregatów o mocy chłodniczej ponad 3 MW, wykonano także pomiary bazowe - czytamy w nadesłanym do portalu górniczego nettg.pl komunikacie PeBeKa..

Z początkiem 2013 roku rozpoczął się rozruch stacji mrożeniowej. Do agregatów trafiło 1,8 tony amoniaku (czynnika chłodniczego). Najpierw tłoczona solanka miała temperaturę minus 15 stopni Celsjusza, obecnie wynosi ona minus 30 stopni. Dzięki temu płaszcz mrożeniowy osiąga odpowiedni rozmiar i jakość. Proces mrożenia poprzedza główny etap inwestycji, czyli bezpośrednie głębienie szybu.

- Budowa szybów z zastosowaniem technologii mrożenia górotworu jest specjalizacją PeBeKa, z powodzeniem stosujemy ją już od 50 lat przy budowie szybów dla KGHM Polska Miedź - mówi Jacek Kulicki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa. - Metoda ta pozwala zabezpieczyć szyb przed zalaniem wodami gruntowymi i bezpiecznie przebić się przez warstwę wodonośną. GG-1 ma mieć docelowo ponad 1300 metrów, będzie szybem o rekordowo głębokiej strefie zamrożenia.

Oprócz rozpoczęcia mrożenia na placu budowy GG-1 równolegle prowadzonych jest wiele innych prac. Na wieży szybowej GG-1 trwa instalowanie kolejnych elementów wyciągowych. Prace spawalnicze prowadzone są na poziomie kół linowych pomostu roboczego (na wysokości 34 metrów) oraz kół linowych maszyn wyciągowych (38,5 metra). Dwie ostatnie wciągarki bębnowe wolnobieżne trafiły już na swoje miejsce. Specjaliści PeBeKa przygotowują także do zabudowy zestawy kół linowych o średnicy 1250 mm, będące elementem wciągarek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.