KGHM nie zgadza się na żądanie pracowników o podwyżkę

Biuro Zarzadu kghm pl

fot: kghm.pl

Biuro Zarządu KGHM w Lubinie

fot: kghm.pl

Zarząd KGHM Polska Miedź nie może zgodzić się na żądaną podwyżkę osobistego zaszeregowania o 200 zł, czyli de facto o 550 zł, z powodu obecnej sytuacji gospodarczej i dekoniunktury na rynku miedzi, poinformowała spółka w poniedziałek.

\"Nie ma [...] żadnych wątpliwości, że obecna sytuacja gospodarcza i dekoniunktura nie pozwala zrealizować żądań finansowych prezentowanych przez działaczy związkowych. Nie pozwala już teraz, gdy cena miedzi dramatycznie zbliża się do pułapu opłacalności KGHM, a analitycy ekonomiczni przewidują, że przed nami jeszcze gorsze czasy. Dlatego zarząd nie może zgodzić się na żądaną podwyżkę osobistego zaszeregowania o 200 zł, czyli de facto o 550 zł\" - czytamy w oświadczeniu zarządu.

Spółka zaznaczyła, że końcówka roku to dla pracowników KGHM finansowo tradycyjnie doskonały okres. \"Od października do grudnia spółka wypłaca nie tylko trzy należne pensje, ale także - nagrodę z okazji Dnia Górnika i kolejną ratę zaliczki nagrody z zysku za 2008 rok. W praktyce oznacza to, że pracownik otrzyma w sumie pięć średnich pensji oraz przedświąteczne bony i paczki z zakładowych funduszy socjalnych\" - czytamy dalej.

Firma poinformowała, że dodatkowo, w styczniu, wypłacona będzie kolejna nagroda - tak zwana czternastka. Rozpoczynają się też coroczne negocjacje wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w KGHM.

\"W okresie dekoniunktury najważniejszym zadaniem jest poszukiwanie oszczędności. W KGHM od lat nie były prowadzone poważne inwestycje obniżające koszt produkcji miedzi\" - głosi też komunikat zarządu.

W czwartek zarząd podtrzymał stanowisko, że referendum strajkowe zostało przeprowadzone niezgodnie z prawem. \"Potwierdza to nie tylko opinia dwóch kancelarii prawnych współpracujących z KGHM, ale i odpowiedź Państwowej Inspekcji Pracy\" - wyjaśnia komunikat.

Ostatnio prezes Mirosław Krutin poinformował, że nie spodziewa się pozytywnego drugiego półrocza i jest możliwa obniżka prognozy firmy na 2008 rok.

Według obowiązującej prognozy, opublikowanej pod koniec marca, KGHM ma osiągnąć w 2008 roku zysk netto w wysokości 2.904 mln zł przy przychodach w wysokości 11.193 mln zł. Spółka założyła wówczas, że średnioroczne notowania miedzi wyniosą 7.100 USD/t w 2008, a średnioroczny kurs walutowy 2,50 PLN/USD.

KGHM Polska Miedź miała narastająco w I półroczu 2008 roku 1.814,69 mln zł zysku wobec 1.857,67 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 6.030,94 mln zł wobec 5.860,08 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.