KE wściekła na Włochy, zapowiadatechniczny dialog\" ws. pakietu klimatycznego

Dym elektrownia

fot: greenpeace.org

Opóźnienia w przyjęciu ustawy w styczniu i lutym pozbawiły Polskę około 1 miliarda dolarów, które gotowe były zapłacić inne kraje i instytucje za nasze limity CO2

fot: greenpeace.org

- Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że w przyszłym tygodniu rozpocznie \"techniczny dialog\" z Włochami w sprawie pakietu klimatycznego, tak by zweryfikować \"przesadzone\" je zdaniem dane o kosztach pakietu dla włoskiej gospodarki.

Na razie podobnych rozmów nie przewidziano z Polską - poinformowała PAP.

- Tak, rozpoczniemy dialog techniczny. Pierwsze spotkanie odbędzie się w przyszłym tygodniu - powiedziała na konferencji prasowej rzeczniczka ds. ochrony środowiska Barbara Helfferich.

Jak dodała, chodzi o zweryfikowanie podawanych przez Rzym danych o kosztach, jakie pakiet klimatyczno-energetyczny spowoduje dla włoskiej gospodarki.

- Włosi podają liczby, których my nie znaleźliśmy w przeprowadzonej przez nas ocenie wpływu (tzw. impact assessment). Uważamy, że są przesadzone i nie odpowiadają rzeczywistości - oświadczyła Helfferich.

KE, jak relacjonują dyplomaci, \"jest wściekła na Włochów\" za torpedowanie pakietu, który zakłada redukcję unijnych emisji CO2 o 20 proc. do 2020 r. Na ubiegłotygodniowym szczycie UE Włochy zagroziły nawet wetem, argumentując, że jeśli pakiet będzie przyjęty w obecnej formie, koszt dla samych Włoch wyniesie 1,14 proc. PKB.

Helfferich, pytana przez PAP, czy podobny \"dialog techniczny\" KE przeprowadzi też z Polską, dała do zrozumienia, że na razie nie. Negocjacje z Polską będą prowadzone w ramach prac COREPER, czyli ambasadorów 27 państw przy UE - powiedziała. Tymczasem Polska też podaje inne niż KE dane o wpływie pakietu na wzrost cen elektryczności. Zdaniem Polski może on sięgnąć nawet 90 proc. Zdaniem KE, tylko 15 proc.

Wzbudzający coraz więcej kontrowersji pakiet ma być przedmiotem porozumienia 27 państw UE i Parlamentu Europejskiego jeszcze do końca tego roku. Na szczycie w ubiegłym tygodniu szefowie państw i rządów zgodzili się jednak, że polityczne porozumienie zapadnie najpierw na szczycie UE, dzięki czemu Polska zagwarantowała sobie prawo weta - decyzje na szczycie zapadają bowiem jednomyślnie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.