Katowicki TBS zbuduje i sprzeda domy z mieszkaniami w historycznym Giszowcu

fot: Andrzej Bęben/ARC

BIK podtrzymuje prognozę, iż rok 2016 r. może być lepszy od poprzedniego, jeśli chodzi o sprzedaż kredytów mieszkaniowych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczęło przetarg na budowę domów z 16 mieszkaniami w dzielnicy Katowic - Giszowcu. Budynki, których architektura ma nawiązywać do założenia osiedla - ogrodu, z którego znany jest Giszowiec, mają zostać sprzedane na rynku.

Jak poinformował w środę, 21 kwietnia, rzecznik katowickiego magistratu Michał Łyczak, będzie to pierwsza inwestycja tej miejskiej spółki zakładająca sprzedaż wybudowanych przez nią budynków na rynku - aby sfinansować inną, prospołeczną inwestycję.

Cytowany przez Łyczaka prezydent Katowic Marcin Krupa zaznaczył, że w mieście systematycznie przybywa mieszkań, a lokalny samorząd oferuje je w różnych dzielnicach. - Kolejna inwestycja Katowickiego TBS w Giszowcu wykorzystuje fakt, że to dzielnica atrakcyjna do zamieszkania - dobrze skomunikowana, otoczona zielenią - wskazał Krupa.

Przedsięwzięcie KTBS obejmuje budowę 16 lokali mieszkalnych z infrastrukturą techniczną, budynkami garażowymi, budynkami gromadzenia odpadów i zagospodarowanie terenu. Każde mieszkanie będzie dwukondygnacyjne, o powierzchni między 80 a 90 m. kw. Do mieszkania będą przynależały dwa miejsca postojowe lub jedno miejsce postojowe i jedno stanowisko w garażu. Każdy lokal będzie miał bezpośrednie wyjście do przynależnego ogródka.

Rozpoczęcie budowy przy ul. Działkowej jest planowane na III kw. br., a zakończenie na koniec 2022 r. Potem rozpocząć ma się procedura związana ze zbyciem nieruchomości, najprawdopodobniej w drodze licytacji. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja miejskiej spółki.

- W katowickim towarzystwie mieszkaniowym staramy się poszerzać ofertę lokali i włączać w nią propozycje dla różnych grup mieszkańców - zapewnił prezes KTBS Janusz Olesiński.

- Dla osób poszukujących pierwszego mieszkania lub niechcących inwestować we własne mieszkanie proponujemy wynajem w bardzo dobrym standardzie, z możliwością otrzymania dopłaty do czynszu. Dla tych, którzy są zainteresowani własnym M, zaproponowaliśmy inwestycję z dojściem do własności w budynku przy ul. Krasińskiego, który właśnie kończymy zasiedlać - wymienił prezes Towarzystwa.

- Wreszcie inwestycja na Giszowcu będzie propozycją dla osób poszukujących większych przestrzeni oraz komfortu, a dzięki jej sprzedaży będziemy mogli zaoferować komfortowe mieszkania dla osób potrzebujących wsparcia - wyjaśnił Olesiński, uściślając, że środki ze sprzedaży lokali przy ul. Działkowej zostaną zainwestowane w rewitalizację trzech kamienic przy ul. Mariackiej w ścisłym centrum, gdzie powstaną mieszkania dla seniorów i dla absolwentów oraz mieszkanie chronione.

Półtora roku wcześniej kilkaset metrów od ul. Działkowej KTBS zakończył realizację na Giszowcu Osiedla pod kasztanami. Była to oferta 24 mieszkań w szeregowej zabudowie z partycypacją na poziomie 2 tys. zł za m kw. i czynszem na poziomie 20 zł za metr (w tym dwie trzecie na spłatę kredytu) oraz dojściem do własności po niecałych 20 latach.

Historyczne katowickie osiedle Giszowiec to jeden z projektów kuzynów - architektów Emila i Georga Zillmanów. Na liście obiektów, które zaprojektowali, są m.in. Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, budynki dawnej kopalni Gliwice (dziś część kompleksu inwestycyjnego Nowe Gliwice) czy zabudowania dawnej huty cynku Uthemann w katowickiej dzielnicy Szopienice.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.