Spodek od ponad pół wieku jest niekwestionowanym symbolem Katowic

fot: PTWP Event Center

Spodek jest areną sportowych zmagań i imprez międzynarodowych

fot: PTWP Event Center

A jednak! Katowicki Spodek trafił na listę zabytków. Ochroną konserwatorską objęto bryłę hali widowiskowo-sportowej i cały przyległy kompleks, w tym lodowisko, budynek hotelowy, salę gimnastyczną, biura oraz plac Henryka Sławika i Józefa Antalla. Decyzja oznacza formalne uznanie wyjątkowości tego obiektu, zarówno pod względem architektury, jak i znaczenia dla tożsamości miasta.

Przypomnijmy, postępowanie w sprawie wpisania Spodka do rejestru zabytków woj. śląskiego zostało wszczęte po tym, jak w mediach zaczęto szeroko komentować planowaną rozbiórkę i odbudowę zewnętrznych tarasów hali. W 2023 r. przeprowadzona ekspertyza wykazała, że stan tarasów Spodka stanowi zagrożenie dla jej użytkowników. W związku z tym Katowickie Inwestycje – spółka Urzędu Miasta Katowice – ogłosiły przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej ich rozbiórki i odbudowy. Złożone zostały dwie oferty na kwoty: 585,2 tys. zł oraz 934,8 tys. zł zaś maksymalna kwota zaplanowana na ten cel to 879,6 tys. zł.

Jak przekazał Mirosław Rymer, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, zaplanowano dalsze prace z udziałem przedstawicieli lokalnego samorządu oraz ekspertów dotyczące przyszłości tarasów hali, bo jak wskazał, konieczne są dodatkowe ekspertyzy.

Do wojewódzkiej konserwator nie wpłynął jeszcze wniosek miasta określający zakres prac, trudno więc stwierdzić, czy planowane działania zostaną zaakceptowane. Wojewódzka konserwator zleciła natomiast wykonanie oceny, czy możliwe jest dostosowanie tarasów do wymogów bezpieczeństwa bez ich wyburzenia.

Katowicka hala widowiskowo-sportowa kształtem przypomina latający spodek. Projekt przygotowali Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Za konstrukcję odpowiadali Wacław Zalewski i Andrzej Żórawski. Budowę realizowano etapami. W listopadzie 1969 r. udostępniono lodowisko dla hokeistów. Oficjalna ceremonia otwarcia Wojewódzkiej Hali Widowiskowo-Sportowej odbyła się 9 maja 1971 r. Grały orkiestry górnicze i tańczyły zespoły. Gwoździem programu był występ „Śląska”. W obecności ponad 11 tys. widzów zaśpiewała Anna German. Od tej pory Spodek był miejscem wielkich wydarzeń sportowych, premier filmowych i imprez o charakterze międzynarodowym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kodeks dobrych praktyk w ostatniej fazie konsultacji

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest otwarte na pomysły dotyczące wdrażania idei local content. Kodeks dobrych praktyk w tym obszarze jest w ostatniej fazie konsultacji i w najbliższym czasie może zostać podpisany przez premiera - poinformowała wiceminister aktywów państwowych Eliza Zeidler.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

Mecz legend na 70-lecie Kotła Czarownic, czyli Polska-Anglia na Stadionie Śląskim

Stadion Śląski w Chorzowie świętuje w tym roku swoje 70-lecie. Z tej okazji 5 września 2026 r. w Kotle Czarownic znów będą wrzały emocje. Główny wydarzeniem jubileuszowego wydarzenia będzie mecz legend Polska - Anglia, z udziałem polskich i angielskich ikon futbolu.