Spodek od ponad pół wieku jest niekwestionowanym symbolem Katowic

fot: PTWP Event Center

Spodek jest areną sportowych zmagań i imprez międzynarodowych

fot: PTWP Event Center

A jednak! Katowicki Spodek trafił na listę zabytków. Ochroną konserwatorską objęto bryłę hali widowiskowo-sportowej i cały przyległy kompleks, w tym lodowisko, budynek hotelowy, salę gimnastyczną, biura oraz plac Henryka Sławika i Józefa Antalla. Decyzja oznacza formalne uznanie wyjątkowości tego obiektu, zarówno pod względem architektury, jak i znaczenia dla tożsamości miasta.

Przypomnijmy, postępowanie w sprawie wpisania Spodka do rejestru zabytków woj. śląskiego zostało wszczęte po tym, jak w mediach zaczęto szeroko komentować planowaną rozbiórkę i odbudowę zewnętrznych tarasów hali. W 2023 r. przeprowadzona ekspertyza wykazała, że stan tarasów Spodka stanowi zagrożenie dla jej użytkowników. W związku z tym Katowickie Inwestycje – spółka Urzędu Miasta Katowice – ogłosiły przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej ich rozbiórki i odbudowy. Złożone zostały dwie oferty na kwoty: 585,2 tys. zł oraz 934,8 tys. zł zaś maksymalna kwota zaplanowana na ten cel to 879,6 tys. zł.

Jak przekazał Mirosław Rymer, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, zaplanowano dalsze prace z udziałem przedstawicieli lokalnego samorządu oraz ekspertów dotyczące przyszłości tarasów hali, bo jak wskazał, konieczne są dodatkowe ekspertyzy.

Do wojewódzkiej konserwator nie wpłynął jeszcze wniosek miasta określający zakres prac, trudno więc stwierdzić, czy planowane działania zostaną zaakceptowane. Wojewódzka konserwator zleciła natomiast wykonanie oceny, czy możliwe jest dostosowanie tarasów do wymogów bezpieczeństwa bez ich wyburzenia.

Katowicka hala widowiskowo-sportowa kształtem przypomina latający spodek. Projekt przygotowali Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Za konstrukcję odpowiadali Wacław Zalewski i Andrzej Żórawski. Budowę realizowano etapami. W listopadzie 1969 r. udostępniono lodowisko dla hokeistów. Oficjalna ceremonia otwarcia Wojewódzkiej Hali Widowiskowo-Sportowej odbyła się 9 maja 1971 r. Grały orkiestry górnicze i tańczyły zespoły. Gwoździem programu był występ „Śląska”. W obecności ponad 11 tys. widzów zaśpiewała Anna German. Od tej pory Spodek był miejscem wielkich wydarzeń sportowych, premier filmowych i imprez o charakterze międzynarodowym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Dk81

Rusza przebudowa dwóch skrzyżowań na DK81

Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna przebudowę dwóch skrzyżowań na drodze krajowej nr 81 – w Mikołowie i Warszowicach.

Wkrótce festiwal Kierunek GZM. Weź udział w mikrowyprawach po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Przejście przez Wrota Piekieł, kajakowa wyprawa o zachodzie słońca, przejażdżka kultowym „ogórkiem”, zwiedzanie podziemnych schronów i średniowiecznych zamków czy retro potańcówka – to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników kolejnej edycji festiwalu Kierunek GZM, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2026 r.

Katowice park kieszonkowy fot KAW

W Katowicach powstaną kolejne parki kieszonkowe

Cztery nowe parki kieszonkowe powstaną w tym roku w Katowicach. Zakład Zieleni Miejskiej otworzył oferty na realizacje miejsc odpoczynku i rekreacji przy ulicach Przelotowej, Dębowej, Oswobodzenia oraz Podhalańskiej – informują w Urzędzie Miasta Katowice.