Katowice zamówiły zaprojektowanie parkingu wielopoziomowego w Strefie Kultury

fot: Krystian Krawczyk

Katowice od lat wspierają rozwój turystyki biznesowej

fot: Krystian Krawczyk

Samorząd Katowic, który przygotowuje się do budowy pierwszego miejskiego parkingu wielopoziomowego, podpisał umowę na jego zaprojektowanie. Parking na ok. 1,3 tys. samochodów ma powstać w tzw. Strefie Kultury, obok m.in. Spodka i Muzeum Śląskiego.

Planowany w miejscu obecnego parkingu jednopoziomowego obiekt w założeniach kosztować nie więcej niż 70 mln zł netto. Jesienią ub.r. rozstrzygnięto konkurs na jego koncepcję. Zwyciężyła propozycja konsorcjum pracowni ARPA Jerzy Gurawski oraz SKI Studio Błażej Szurkowski, z którym teraz miejska spółka Katowickie Towarzystwem Budownictwa Społecznego zawarła umowę na wykonanie projektu.

- Jesteśmy zdeterminowani, by jak najszybciej rozpocząć budowę, jednak z uwagi na skalę przedsięwzięcia oraz jego wielkie znaczenie dla wizytówki miasta, jaką jest Strefa Kultury, na pierwszym miejscu stawiamy przygotowanie dobrego projektu i zabezpieczenie organizacyjne przedsięwzięcia - powiedział cytowany w piątkowej informacji miasta prezes KTBS Janusz Olesiński.

W informacji wskazano też, że harmonogram zakłada uzyskanie warunków zabudowy w listopadzie br., a pozwolenie na budowę w marcu 2022 r. Terminy ze względu na pandemię mogą się zmienić.

Inwestycja jest przygotowywana w przestrzeni nazywanej Strefą lub Kwartałem Kultury, powstałej w ostatnich latach na terenie dawnej kopalni Katowice, który przylega od północy do części śródmieścia.

Zbudowana tam nowa siedziba Muzeum Śląskiego, obok ukrytych pod ziemią nowych przestrzeni, wykorzystuje część odrestaurowanych obiektów pokopalnianych. W pobliżu znajdują się gmachy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego (połączonego z halą Spodka).

Problemem Strefy Kultury jest liczba miejsc parkingowych. Choć jest ich łącznie ok. 1 tys. na kilku jednopoziomowych parkingach między obiektami Strefy, na co dzień wykorzystywane są one przez osoby pracujące lub uczące się w centrum miasta. W razie kumulacji imprez w obiektach Strefy zdarza się, że jako parkingi wykorzystywane są utwardzone nieużytki na północ od niej.

Zamówiony przez KTBS konkurs na koncepcję obiektu mającego rozwiązywać część problemu prowadził katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Konkurs dotyczył przestrzeni obecnego głównego parkingu między ul. Olimpijską i Góreckiego, a skwerem przy NOSPR i niezrewitalizowaną częścią obiektów Muzeum.

Planowany tam obiekt ma być garażem wielopoziomowym, na 1,3-1,5 tys. miejsc parkingowych, z połączeniem z co najmniej z dwiema okolicznymi ulicami. Zalecano zaprojektowanie dachu płaskiego w sposób niegenerujący dodatkowego ruchu kołowego, np. w formie tzw. zielonego dachu, z możliwością późniejszej lokalizacji dodatkowych przestrzeni usług czy gastronomii.

Wśród założeń podano, że maksymalny planowany koszt realizacji budowy parkingu, wraz z zagospodarowaniem terenu i stałym wyposażeniem, nie może przekroczyć 46,5 tys. zł netto za miejsce parkingowe - i łącznej kwoty 70 mln zł netto według cen i stawek obowiązujących na dzień ogłoszenia konkursu. Projekt i nadzór autorski nie mogły być droższe, niż 800 tys. zł netto.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.