Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.03 PLN (-5.07%)

KGHM Polska Miedź S.A.

283.30 PLN (+1.54%)

ORLEN S.A.

132.40 PLN (-0.45%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.62 PLN (-1.12%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.42 PLN (-0.76%)

Enea S.A.

24.30 PLN (-1.30%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.70 PLN (-3.11%)

Złoto

4 762.26 USD (+1.27%)

Srebro

74.98 USD (-0.72%)

Ropa naftowa

103.14 USD (-0.44%)

Gaz ziemny

2.86 USD (-0.69%)

Miedź

5.62 USD (-0.66%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.03 PLN (-5.07%)

KGHM Polska Miedź S.A.

283.30 PLN (+1.54%)

ORLEN S.A.

132.40 PLN (-0.45%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.62 PLN (-1.12%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.42 PLN (-0.76%)

Enea S.A.

24.30 PLN (-1.30%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.70 PLN (-3.11%)

Złoto

4 762.26 USD (+1.27%)

Srebro

74.98 USD (-0.72%)

Ropa naftowa

103.14 USD (-0.44%)

Gaz ziemny

2.86 USD (-0.69%)

Miedź

5.62 USD (-0.66%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Katowice za wpisaniem miasta i GZMi na listę ośrodków wiodących AI

Inteligencja shutter

fot: Shutter

Uczenie maszynowe to technologia, która umożliwia prowadzenie dogłębnych analiz ogromnych zbiorów danych, dzięki czemu z powodzeniem odnajduje się w licznych zastosowaniach

fot: Shutter

Rada Miasta Katowice zaapelowała do Ministerstwa Cyfryzacji o wpisanie miasta i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na listę ośrodków wiodących w polskim systemie sztucznej inteligencji. Apel został jednogłośnie przyjęty podczas czwartkowej sesji.

Resort cyfryzacji przygotował projekt nowej polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce do 2030 r. Wskazano w nim cztery ośrodki wiodące - Kraków, Poznań, Warszawę i Wrocław - oraz 34 regionalne ośrodki wspierające.

“W wersji dokumentu poddanej konsultacjom Katowice i GZM nie zostały wymienione w gronie ośrodków wiodących. Tak ważne dla Polski procesy nie mogą odbywać się bez udziału jednego z najważniejszych regionów i ośrodków miejskich jakim są Katowice i GZM“ - podkreślili radni w apelu.

Wskazali, że na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) działa 26 uczelni wyższych. Podkreślili, że to 41 gmin o powierzchni 2,5 tys. km kw., w których mieszka 2,1 mln osób, działa 280 tys. firm i przedsiębiorstw, które wytwarzają ok. 8 proc. PKP kraju.

“Apelujemy do Ministerstwa Cyfryzacji o uwzględnienie Katowic i GZM w gronie ośrodków wiodących). Tylko w ten sposób możemy w pełni wykorzystać potencjał naszego regionu w budowaniu sprawnego państwa, nowoczesnej infrastruktury technologicznej i silnego ekosystemu AI w Polsce“ - napisali radni.

Przypomnieli, że w Katowicach na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Wieczorek powstaje hub gamingowo-technologiczny - miejsce przeznaczone przede wszystkim dla branży gamingowej i technologicznej, w tym działalności związanej z rozwojem sztucznej inteligencji.

Komisja Europejska niedawno zatwierdziła 192 mln euro pomocy publicznej z Polski na budowę hubu. Inwestycja ma być współfinansowana z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski wcześniej informował w mediach społecznościowych, że dostrzega “potrzebę dołączenia do ośrodków wiodących“ Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zachęcił do udziału w konsultacjach projektu, które potrwają do 1 lipca 2025 r.

Projekt nowej polityki przewiduje inwestycje w ośrodki rozwoju sztucznej inteligencji. Ministerstwo planuje m.in. uruchomienie specjalistycznego, ogólnodostępnego modelu sztucznej inteligencji, a także udostępnienie 100 tys. otwartych danych. Inicjatywy te mają być systematycznie rozszerzane.

Wizja resortu zakłada, że Polska stanie się jednym z europejskich liderów w dziedzinie sztucznej inteligencji. Ma do tego doprowadzić stworzenie skoordynowanego systemu godnej zaufania sztucznej inteligencji, działającej na rzecz rozwoju gospodarki i dobrostanu społecznego.(PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak dobrać wycieraczki do swojego samochodu?

Wycieraczki samochodowe to element, który często bywa niedoceniany, dopóki nie zacznie sprawiać problemów. Tymczasem ich stan ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dobra widoczność podczas deszczu, śniegu czy jazdy nocą zależy właśnie od jakości i dopasowania tego niewielkiego, ale istotnego elementu. Właściwie dobrane wycieraczki pozwalają uniknąć smug, skrzypienia i niedokładnego oczyszczania szyby, co znacząco poprawia komfort prowadzenia pojazdu.

Na przygotowanie Wielkanocy statystyczny Polak wyda 527 zł

Na organizację nadchodzących świąt wielkanocnych co czwarty Polak przeznaczy więcej pieniędzy niż rok temu; największym wydatkiem będą mięsa i wędliny, jajka, nabiał, warzywa i owoce - wynika z badania BIG InfoMonitor. Jedna osoba wyda przeciętnie 527 zł.

Świąteczne przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem

W zbliżającym się okresie świąt Wielkiej Nocy bankowe systemy rozliczeniowe będą funkcjonować w niestandardowych godzinach. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych - przypomniała we wtorek Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Budowali ekspresówkę, pojawił się metan. Z pomocą przyszli eksperci od górnictwa

Tuneling to młodszy kuzyn górnictwa. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa zajmują się i tą dziedziną wiedzy.