Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.89 PLN (+0.28%)

KGHM Polska Miedź S.A.

290.90 PLN (-1.05%)

ORLEN S.A.

128.64 PLN (-0.20%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.28 PLN (-2.15%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.28 PLN (-1.34%)

Enea S.A.

20.92 PLN (-0.66%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.40 PLN (+1.04%)

Złoto

5 182.41 USD (+0.47%)

Srebro

87.07 USD (+1.99%)

Ropa naftowa

97.26 USD (+0.39%)

Gaz ziemny

3.18 USD (-1.97%)

Miedź

5.88 USD (-0.03%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.89 PLN (+0.28%)

KGHM Polska Miedź S.A.

290.90 PLN (-1.05%)

ORLEN S.A.

128.64 PLN (-0.20%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.28 PLN (-2.15%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.28 PLN (-1.34%)

Enea S.A.

20.92 PLN (-0.66%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.40 PLN (+1.04%)

Złoto

5 182.41 USD (+0.47%)

Srebro

87.07 USD (+1.99%)

Ropa naftowa

97.26 USD (+0.39%)

Gaz ziemny

3.18 USD (-1.97%)

Miedź

5.88 USD (-0.03%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Katowice: Z nowego dworca autobusowego korzysta już 35 przewoźników

fot: UM Katowice

fot: UM Katowice

Z nowego dworca autobusowego przy ul. Sądowej w Katowicach korzysta już 35 przewoźników, którzy od 4 do 11 stycznia wykonali stamtąd ponad 1 tys. kursów - podał w środę, 13 stycznia, katowicki magistrat. Ich liczba ma jeszcze wzrosnąć - spodziewa się katowicki samorząd.

Węzeł przesiadkowy Sądowa w Katowicach, mający pełnić funkcję międzynarodowego dworca autobusowego, władze miasta otworzyły oficjalnie pod koniec września ub.r. Nowy obiekt ma zastąpić dotychczasowy zaniedbany dworzec autobusowej komunikacji krajowej i międzynarodowej przy ul. Piotra Skargi.

O zakończeniu budowy i trwających procedurach związanych z odbiorem nowego dworca miasto informowało na początku stycznia 2020 r. Według późniejszych informacji potem trwały jeszcze prace dodatkowe, a także m.in. przetargi na obsługę poszczególnych funkcji. Ostatecznie, gdy otwarto nowy obiekt, jego obsługę rozpoczęło kilka firm, obsługujących ok. 150 połączeń dziennie.

Pozostali przewoźnicy, w tym międzynarodowi, byli wówczas na różnych etapach pozyskiwania zezwoleń potrzebnych do zmiany trasy. Katowicki samorząd sugerował wówczas, że prawie wszystkie firmy, których autobusy zatrzymywały się na dawnym dworcu, wyraziły wolę korzystania z nowego dworca. Dotąd jednak część przewoźników, odwołując się m.in. do przyzwyczajeń pasażerów, zatrzymuje się w rejonie ul. Skargi.

W środę - oprócz informacji o przenosinach kolejnych przewoźników na ul. Sądową - katowicki magistrat opublikował mapkę z trasą dojścia do nowego dworca (trasa liczy kilkaset metrów, zajmuje do 10 minut). Przypomniał też, że z przystanku autobusowego "Katowice Sokolska" obok dawnego dworca na nowy można dojechać 10 liniami autobusowymi ZTM.

Centrum przesiadkowe Sądowa ma przede wszystkim funkcję dworca autobusów dalekobieżnych, łącząc transport drogowy z kolejowym, a także zbiorowym transportem lokalnym. Miasto zastrzegało, że nie miało miejsca, aby bardziej zbliżyć kolej i autobusy dalekobieżne: nowy dworzec autobusowy funkcjonuje ok. 500 m od katowickiego dworca kolejowego (dlatego możliwe są bezpłatne przejazdy między nimi wszystkimi liniami autobusowymi).

W skład dworca na ul. Sądowej wchodzi budynek obsługi pasażerskiej, zespół przykrytych wspólnym zadaszeniem peronów autobusowych (między budynkiem i peronami nie ma dachu), zadaszony parking rowerowy, oddzielnie zadaszone przystanki komunikacji miejskiej oraz otwarty parking samochodowy dla 55 samochodów.

Budynek, oprócz obsługi podróżnych, pełni funkcję handlowo-usługową - miejsce znalazły tam kiosk oraz bistro, które z uwagi na obostrzenia epidemiczne jest obecnie nieczynne, a także punkt kasowy, przechowalnia bagażu oraz zaplecze dla podróżnych i kierowców (toalety, poczekalnie).

Centrum Przesiadkowe Sądowa to inwestycja o wartości 66 mln zł, z czego 43 mln zł pochodziły z dofinansowania z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Węzeł Sądowa jest jedyną inwestycją I etapu budowy Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych dotowaną z POIiŚ. Pozostałe trzy - również już gotowe: Ligota, Brynów i Zawodzie - wsparły środki Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego - z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Gawkowski: W ostatnich dniach doszło do nieudanego cyberataku na Narodowe Centrum Badań Jądrowych

W ostatnich dniach doszło do cyberataku na Narodowe Centrum Badań Jądrowych; polegał on na próbie przełamania zabezpieczeń, która została powstrzymana - przekazał w czwartek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że atak prawdopodobnie był kierowany z Iranu.

Walą się fundamenty europejskiego planu klimatycznego

Handel uprawnieniami do emisji stał się jednym z głównych tematów Rady Europejskiej w sprawie konkurencyjności UE, a interwencja w system uprawnień do emisji przestała wydawać się fikcją

Potencjał eksportowy Polski wzrósł siedmiokrotnie od akcesji do UE

Wartość eksportu towarów z Polski w 2025 roku wyniosła 366,2 mld euro, co oznacza wzrost o 3,7 proc. w stosunku do 2024 roku – wynika z danych GUS. To też kilkukrotnie więcej niż w 2004 roku, kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Blisko 75 proc. produktów wysyłamy do państw członkowskich, a ich swobodny przepływ umożliwia wspólny rynek. Zdaniem ekspertów stał się on trampoliną dla polskiego eksportu, na czym korzystają zarówno firmy, jak i konsumenci. Wciąż jednak napotyka on szereg wewnętrznych barier.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.