Katowice w przyszłym roku zbudują halę, by pozbyć się odoru przy przetwarzaniu śmieci

fot: Maciej Dorosiński

O przyszłości dworca w Maczkach prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński (na zdjęciu) ma rozmawiać z członkiem zarządu PKP SA Jarosławem Kołodziejczykiem

fot: Maciej Dorosiński

Kosztem około 20 mln zł spółka samorządu Katowic chce w 2020 r. wybudować halę, która przykryje jej instalację przetwarzania odpadów. Ma to wyeliminować odór, na który od dawna skarżą się mieszkańcy okolicznych dzielnic Sosnowca, Katowic, Siemianowic Śląskich i Czeladzi.

Chodzi o prowadzony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach (MPGK) Zakład Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów przy ul. Milowickiej, w pobliży granicy tego miasta z Sosnowcem. O postępach związanych z rozwiązywaniem problemu odoru poinformowali na wtorkowym, 27 sierpnia, briefingu w Sosnowcu prezydenci Katowic Marcin Krupa i Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Jak przypomniał Krupa, w latach 2012-2018 MPGK wydało na modernizację znacznej części swoich procesów przetwarzania odpadów 120 mln zł.

- Jedną z tych nowoczesnych linii jest linia do produkcji nawozu z odpadów biodegradowalnych - powstaje na niej kompost wykorzystywany do nawożenia terenów zielonych, na których nie jest produkowana żywność - wyjaśniał prezydent Katowic.

- Wiemy, że w wyniku zabudowania tej linii powstaje uciążliwość zapachowa i dzisiaj, mimo różnych działań, które mają zapobiegać powstawaniu tego odoru, czyli zakupu armatek antyodorowych czy przykrycia wszystkiego dedykowaną geowłókniną, dalej widzimy, choć zmniejszoną nieco, uciążliwość dla mieszkańców - przyznał Krupa.

Jak zaznaczył, stąd zdecydowano już pewien czasu temu o budowie nad instalacją hermetycznej hali, która powstrzyma rozprzestrzenianie się odoru.

- Jesteśmy w przededniu złożenia wniosku o decyzję środowiskową, w trakcie projektowania samej hali - i chcemy, aby w przyszłym roku ta hala powstała - zadeklarował prezydent Katowic. "Po pozwoleniu środowiskowym przystępujemy już do realizacji tego projektu - dodał.

Zaznaczył, że koszt hali oszacowano na ok. 20 mln zł.

- Przy czym w przetargach różnie to wychodzi: czasami taniej, czasami drożej - zastrzegł Krupa. Jak dodał, MPGK stara się o dofinansowanie przedsięwzięcia z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach; możliwe też powinno być jego finansowanie środkami zwrotnymi.

- O finansowanie nie musimy się bać - ocenił prezydent Katowic.

Prezydent Sosnowca wyraził nadzieję, że założone w procesie inwestycyjnym terminy - m.in. zakładające przeprowadzenie i rozstrzygnięcie przetargu jeszcze w tym roku - zostaną dotrzymane. Zastrzegł też, że od wielu miesięcy - mimo powtarzających się głosów krytykujących miasta za bezczynność w tej sprawie - samorządowcy Sosnowca i Katowic pracują nad rozwiązaniem, "aby wszystkim żyło się lepiej w naszych miastach".

- Chciałbym prosić mieszkańców naszego miasta, szczególnie dzielnicy Milowice, o jeszcze chwilę cierpliwości. Działania zostały podjęte. W 2020 r. powinno być zakończenie inwestycji, która w prawie 100-procentowy sposób rozwiąże problem; bo pamiętajmy, że gospodarka odpadami powoduje uciążliwości, ale tę gospodarkę tworzymy my wszyscy - przypomniał Chęciński.

Zakład MPGK przy ul. Milowickiej położony jest na obrzeżach Katowic, w pobliżu granicy z Czeladzią, Sosnowcem i Siemianowicami Śląskimi. Mieszkańcy tych miast - głównie Sosnowca - w ostatnich latach wielokrotnie zwracali uwagę na uciążliwości zapachowe związane z przetwarzaniem odpadów w Katowicach. Przykre zapachy nasilają się zwłaszcza wiosną i latem.

Władze miasta i dyrekcja zakładu deklarują, że starają się rozwiązać problem, m.in. częściowo uszczelniono proces przetwarzania odpadów, podejmowano też doraźne działania zmniejszające odór (m.in. zakup i regularne stosowanie tzw. armatek antyodorowych, szeregu dodatkowych preparatów neutralizujących zapach oraz specjalnych membran izolacyjnych).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.