Katowice: tunel i podziemny dworzec dostępne

Od soboty, 2 lutego, pasażerowie mogą korzystać z podziemnego dworca autobusowego w centrum Katowic. Do użytku oddano także 230-metrowy tunel, który połączył wschodnią i zachodnią część centrum miasta. Inwestycja kosztowała ok. 280 mln zł.

Przedsięwzięcie jest częścią wielkiej inwestycji realizowanej od ponad dwóch lat w śródmieściu stolicy Górnego Śląska. W październiku zeszłego roku do użytku oddano nowy dworzec kolejowy, a w drugiej połowie tego roku otwarta zostanie położona tuż przy nim Galeria Katowicka. Powstaje ona na miejscu dawnego dworca autobusowego, który przeniesiono pod ziemię. Natomiast dawną, jednokierunkową na tym odcinku, ulicę Dworcową zastąpił w tym miejscu dwukierunkowy przejazd pod budynkiem.

Prezydent miasta Piotr Uszok wskazał w sobotę, że na terenach i ulicach wokół dworca w jednym czasie realizowanych jest aż siedem projektów inwestycyjnych. Do końca roku ma zakończyć się m.in. modernizacja ulicy 3 maja, wraz z torowiskiem. W sumie na przebudowę układu drogowego wokół dworca miasto wydaje ok. 70 mln zł.

- Również w tym roku przystąpimy do przebudowy ulic Pocztowej i Młyńskiej (w sąsiedztwie rynku - PAP), aby całe otoczenie komunikacyjne tego obiektu spełniało najwyższe standardy i było co najmniej w jakości nowego dworca - kolejowego czy autobusowego - zapowiedział prezydent. Jeszcze w tym roku rozpocznie się też kompleksowa przebudowa ulicy Kościuszki.

Zdaniem Uszoka nowe dworce to zmiana nie tylko estetyczna, ale także funkcjonalna. Według niego teraz śródmiejska przestrzeń miasta będzie wykorzystana bardziej racjonalnie, z pożytkiem dla mieszkańców. Sprawniejsza ma być także komunikacja w centrum, choć pesymiści przewidują korkowanie się wjazdów do tunelu. Przejazd pod budynkiem liczy 230 metrów, a wraz z zewnętrznymi zjazdami - 300 m.

Z podziemnego dworca na razie będzie korzystać 12 linii autobusowych, czyli - w każdy dzień roboczy - 586 autobusów. Z czasem liczba kursujących tędy linii może wzrosnąć. Gdy - prawdopodobnie w końcu lata - otwarta zostanie galeria handlowa, z terminalu będą mogły korzystać także taksówki i busy. Termin otwarcia galerii zależy m.in. od tego, jak uda się skoordynować kończące się prace w tym obiekcie z modernizacją ulicy 3 maja; trzeba bowiem zapewnić dojazd do budowanej galerii.

Z nowego terminalu korzystają 0, 12, 37, 50, 110, 115, 600, 672, 674, 689, 910 oraz linia "Lotnisko"; jednocześnie zmienione lub skrócone zostały trasy części z nich. Pozostałe linie będą w większości zatrzymywać się w miejscach, gdzie od grudnia 2010 r. skierowano je na czas przebudowy dworca. Pasażerowie otrzymują ulotki informujące o zmianach i nowej organizacji.

Przedstawiciele inwestora wyliczyli, że autobus będzie wyjeżdżał z dworca średnio co 80 sekund, natomiast cały przejazd autobusu przez dworzec - wraz z postojem na przystanku - zajmie ok. 5 minut. Obok przystankowej wyspy dla autobusów przewidziano jeszcze mniejszą wyspę - dla taksówek i minibusów.

Podziemny dworzec jest połączony z dworcem kolejowym w trzech miejscach: z hali wejściowej prowadzą tam będą schody ruchome, a z głównej części dworca - winda i dwa zejścia zwykłymi schodami. Nie ma osobnego dojścia z zewnątrz. W przyszłości będą też wejścia z Galerii Katowickiej. Dworzec ma specjalną wentylację, a także promienniki podczerwieni ogrzewające okolice wszystkich 10 stanowisk przystankowych dla autobusów.

W Galerii Katowickiej na 53 tys. m kw. znajdzie się ponad 200 sklepów i punktów usługowych. Powstanie też dwupoziomowy podziemny parking na ok. 1,2 tys. samochodów. Głównym inwestorem całego projektu (zarówno części komunikacyjnej, jak i komercyjnej) jest firma Neinver Polska, a głównym wykonawcą - za 240 mln euro - Strabag.(PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.