Katowice: szkolnictwo zawodowe mocnym punktem reformy oświaty

fot: Witold Gałązka/ARC

Minister Anna Zalewska i wiceminister Grzegorz Tobiszowski w Katowicach mówili o reformie szkolnictwa w przeddzień rozpoczęcia roku

fot: Witold Gałązka/ARC

- Nareszcie w programie oświatowym pojawia się mocny akcent na szkolnictwo branżowe - ocenił w piątek (25 sierpnia) wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski na konferencji w Katowicach, podczas której minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapewniła o gotowości wszystkich szkół w Polsce do rozpoczęcia roku szkolnego.

- Dyrektorzy szkół, kuratorzy i ministerstwo edukacji pracowali w czasie wakacji po to, żeby móc dziś powiedzieć, iż pierwszy etap reformy edukacji mamy za sobą. W poniedziałek 4 września w każdej szkole bez kłopotów rozpocznie się rok szkolny - powiedziała Anna Zalewska, zastrzegając, że wyjątkiem są cztery szkoły w województwie kujawsko-pomorskim, które z powodu zniszczeń po przejściu wichury 11-12 sierpnia, otwarte zostaną tydzień później.

Minister Zalewska podsumowała dotychczasowy przebieg reformy szkolnej i wdrażania nowego Prawa oświatowego. Przypomniała m.in., że dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjach mogą liczyć na darmowy komplet podręczników szkolnych.

- Wszystkie podręczniki dotarły już do szkół. Wszystkie w podstawówkach i gimnazjach są za darmo - podkreśliła.

Wiceminister energii mówił także o zmianach związanych z kształceniem w szkołach przygotowujących młodzież do zawodu.

Śląsk ma tradycje oświaty zawodowej
- Dziękuję za podjęcie wyzwania i wypełnienie olbrzymiej luki, jaką był niedostatek dobrego kształcenia w tym zakresie. Niech dobry sygnał z Katowic pójdzie w całą Polskę. Województwo śląskie ma bardzo rozwinięte szkolnictwo związane z przemysłem i gospodarką. Świetne tutejsze tradycje rzemiosła i oświaty zawodowej nareszcie wracają w programie minister Zalewskiej. Na rynku pojawia się brak specjalistów i pracowników w wielu tradycjnych zawodach, ale i nowych profesjach, które powstają przecież w związku z innowacyjnością i informatyzacją - mówił Grzegorz Tobiszowski.

Zapowiedział, że wkrótce w Katowicach dojdzie do spotkania pracodawców w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które poświęcone będzie właśnie reformie szkolnictwa zawodowego i branżowego.

- Na tym polu musimy zaspokoić wielkie zapotrzebowanie edukacyjne młodego pokolenia. Dlatego przedsiębiorcy i pracodawcy otrzymają możliwość kształtowania programów nauczania i systemu w taki sposób, byśmy nie narzucali go im ex cathedra lecz dostosowali do ich realnych potrzeb - mówił wiceminister energii.

Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer dodała m.in., że w czasie wakacji remonty przed nowym rokiem szkolnym przeszło blisko tysiąc szkół w województwie śląskim.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.