Katowice: spod kopalni Wujek pobiegli do księdza Jerzego

fot: SCWiS

W XII Biegu Pamięci z kopalni Wujek w Katowicach do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie biegacze muszą pokonać ok. 320 km

fot: SCWiS

+2 Zobacz galerię

Po raz dwunasty biegacze-górnicy wyruszyli w środę rano (13 września) na doroczną pielgrzymkę, która wiedzie spod pomnika poległych górników pod katowicką kopalnią Wujek do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.

Pielgrzymki mają na celu uczczenie pamięci wyniesionego na ołtarze kapelana Solidarności oraz męczenników stanu wojennego. Sam ks. Jerzy - duszpasterz robotników, odprawiający pamiętne msze św. za ojczyznę w czasie Stanu Wojennego, został porwany po mszy św. w Bydgoszczy i zamordowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL w 1984 r. 30 października wyłowiono jego ciało z zalewu na Wiśle koło Włocławka. Nosiło ślady tortur. Ręce były skrępowane sznurem, który zaciskał też pętlę na szyi zmarłego, a zwłoki obciążono workiem wypełnionych kamieniami. Pogrzeb 3 listopada 1984 zgromadził tłumy i przekształcił się w wielką manifestację. Ksiądz Jerzy spoczął przy kościele parafialnym św. Stanisława Kostki w Warszawie, a jego grób stał się obiektem kultu i celem pielgrzymek.

- Naszym biegiem, rozpoczynającym się dziś w tym ważnym dla Polski miejscu, przy pomniku poległych górników z kopalni Wujek, chcemy podziękować księdzu, że w stanie wojennym miał odwagę publicznie dopominać się o wolność, godność, prawdę i solidarność. Miał odwagę mówić publicznie o zbrodni w kopalni Wujek, nawołując równocześnie do przebaczenia, ale i dążenia do prawdy - mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.
- Bieg ma przypominać nam, jak i tym, których biegacze spotkają na drodze swojej pielgrzymki, o bohaterze, który swoją odwagą, ale i pokorą zapisał się na kartach historii. Powinniśmy jednak przypominać także o przesłaniu, jakie w tamtych trudnych czasach przekazywał ks. Jerzy Popiełuszko: zło dobrem zwyciężaj - dodał szef ŚCWiS.

Na pomysł pielgrzymek nazwanych "Biegiem Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego" wpadli przed laty biegacze z kopalni Knurów. Jeden z inicjatorów, emerytowany górnik Marian Gruszka (maratończyk z Londynu, Berlina, Rzymu i Fatimy) biegnie także w tym roku.

Organizatorami XII pielgrzymki są Społeczny Komitet Pamięci Górników kopalnii Wujek Poległych 16 Grudnia 1981 r., parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, NSZZ Solidarność, Stowarzyszenie "Moja Gmina Nasz Powiat" z Knurowa.

Dwudniowy bieg zakończy się w Warszawie w czwartek (14 września), w 70. rocznicę urodzin ks. Jerzego Popiełuszki.

W pierszym etapie pielgrzymki na terenie Katowic z biegaczami wystartowała też młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dziewięciu Górników z Wujka, ZSTiO nr 2 w Katowicach, gimnazjum im. Jana Pawła II w Knurowie oraz przedstawiciele wielu środowisk, m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W uroczystościach pod kopalnią Wujek udział wzięli prezydenci Katowic i Knurowa.

Skład pielgrzymki tworzą maratończycy, górnicy kopalń Knurów-Szczygłowice i Wujek, reprezentacja katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, członkowie Akcji Katolickiej, podopieczni knurowskiego Caritas i licealiści z II Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Mikołowie.

W środę o godz. 7 rano uczestnicy modlili się na mszy św. w brynowskim kościele (parafia opiekuje się do dzisiaj załogą pobliskiej kopalni Wujek, stąd też kapłan niósł górnikom duchową posługę w dniach stłumionego krwawo strajku na początku stanu wojennego w grudniu 1981 r.). Po złożeniu kwiatów pod pomnikami św. Jana Pawla II a potem pod Pomnikiem Poległych Górników kopalni Wujek biegacze przez Park Kościuszki, ulicami Katowic dotarli do Pomnika Powstańców Śl. Stamtąd ruszyli przez Będzin w kierunku Siewierza. Trasa wiedzie przez Myszków, Żarki, Lelów, Koniecpol, Włoszczową, Łopuszno, Sielpię Wielką (gdzie grupa zatrzyma się na spoczynek).

W czwartek przez Końskie, Drzewicę, Odrzywół, Nowe Miasto nad Pilicą, Mogielnicę, Grójec, Janki pielgrzymi-biegacze dotrą pod wieczór do stolicy.

Z okazji 70. rocznicy urodzin kapelana Solidarności, od środy do końca września w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przy katowickiej kopalni Wujek można oglądać wystawę "Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko 1947-1984", prezentującą biograficzne sceny z życia błogosławionego kapłana. Ekspozycję przygotował oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Natomiast jutro (w czwartek 14 września) w Muzeum-Izbie Pamięci Kopalni Wujek zaplanowano spotkanie z Ewą Czaczkowską, współautorką książki „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego”.

W galerii: start XII Biegu Pamięci ku Czci Męczenników Stanu Wojennego Katowice-Warszawa (zdjęcia ŚCWiS)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.