Katowice: sektor energochłonny zaapeluje do premiera

fot: Andrzej Bęben/ARC

Nad ratowaniem branży rozmawiano ponad podziałami politycznymi...

fot: Andrzej Bęben/ARC

W ostatnich latach cena energii elektrycznej dla przemysłu wzrosła o 100 proc. Podobnie jest ze wzrostem ceny gazu ziemnego. Jeśli w Polsce nie wprowadzi się mechanizmów rekompensowania tych kosztów, takich, z jakich korzysta hutnictwo stali i metali nieżelaznych w państwach starej, unijnej "piętnastki", to w ciągu czterech, pięciu lat branże te przestaną być konkurencyjne. O tych zagrożeniach dyskutują (17 września) posłowie z województwa śląskiego, związkowcy i przedstawiciele przemysłu energochłonnego.

Organizator debaty, Dominik Kolorz - przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności podkreślił, że to spotkanie jest ewenementem w skali ogólnopolskiej. Udało bowiem się doprowadzić Solidarności do merytorycznej dyskusji ponad podziałami politycznymi. Stąd tez obecność w siedzibie Solidarności posłów z lewa, z prawa i centrum.

- Wskutek złych regulacji prawnych, albo braku prawidłowych rozwiązań, wskutek tego, że od 2013 roku zacznie obowiązywać tzw. pakiet energetyczno-klimatyczny, a od 2015 r. tzw. dyrektywa pyłowa grozi nam utrata 200 tys. miejsc pracy w sektorze przemysłu energochłonnego. Chodzi o to, by jak najszybciej podjąć działania, dzięki czemu będzie można uratować te miejsca i poprawić konkurencyjność przedsiębiorstw działających w przemyśle energochłonnym - podkreślił przewodniczący Kolorz.

Przypomnijmy, że zgodnie z dyrektywą europejską z 2003 r. zakładem energochłonnym jest taki, w którym energia elektryczna stanowi przynajmniej 3 proc. wartości produkcji.

- W hutnictwie ten współczynnik sięga nawet do 30 proc. Hutnictwo stali wydaje na energię elektryczną rocznie 1,5 mld zł. Jeśli straci na konkurencyjności i właściciele hut wycofają się z rynku, to prace straci nie tylko 25 tys. ludzi zatrudnionych w hutnictwie stali, ale także w jego otoczeniu, czyli razy pięć wielkość zatrudnienia w hutnictwie stali. Odbije się to także niekorzystnie na producentach i dostawcach energii elektrycznej - przestrzegał Stefan Dzienniak, członek zarządu Accelor Mittal Poland SA.

- Fakty są takie, że przepisy unijne pozwalają na stosowanie rozwiązań systemowych w zakresie różnicowania cen energii dla różnych odbiorców. Konkurencja w Unii płaci za energię znacznie mniej, bo w jej przypadku zastosowano ulgi dotyczące akcyzy, cen przesyłu, certyfikatów kolorowych - wyliczał Jerzy Kozicz, prezes CMC Zawiercie.

Jak więc zapobiec czarnemu scenariuszowi? Zdaniem praktyków i ekspertów branżowych trzeba - między innymi - od 1 stycznia 2014 r. wprowadzić dla firm energochłonnych redukcję obowiązku zakupu kolorowych certyfikatów i wprowadzić nowe zasady ulg z opłaty jakościowej i przejściowej w opłatach przesyłowych.

Uczestnicy spotkania zamierzają sformułować apel do premiera Donalda Tuska "od dołożenie wszelkich starań w celu przygotowania pakietu rozwiązań systemowych, które pozwolą doprowadzić do wyrównania warunków konkurencji polskich i europejskich zakładów energochłonnych".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.