Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.87 PLN (-0.41%)

KGHM Polska Miedź S.A.

272.70 PLN (+0.26%)

ORLEN S.A.

133.64 PLN (+5.23%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.70 PLN (+1.42%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.10 PLN (+0.53%)

Enea S.A.

21.98 PLN (+0.83%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.95 PLN (-1.86%)

Złoto

4 548.76 USD (+0.15%)

Srebro

71.76 USD (+1.16%)

Ropa naftowa

98.23 USD (+0.51%)

Gaz ziemny

2.92 USD (-0.58%)

Miedź

5.50 USD (-0.30%)

Węgiel kamienny

127.00 USD (+2.17%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.87 PLN (-0.41%)

KGHM Polska Miedź S.A.

272.70 PLN (+0.26%)

ORLEN S.A.

133.64 PLN (+5.23%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.70 PLN (+1.42%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.10 PLN (+0.53%)

Enea S.A.

21.98 PLN (+0.83%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.95 PLN (-1.86%)

Złoto

4 548.76 USD (+0.15%)

Srebro

71.76 USD (+1.16%)

Ropa naftowa

98.23 USD (+0.51%)

Gaz ziemny

2.92 USD (-0.58%)

Miedź

5.50 USD (-0.30%)

Węgiel kamienny

127.00 USD (+2.17%)

Katowice: przekazali pamiątki po księdzu Popiełuszce

fot: Maciej Dorosiński

O współpracy w ramach akcji "Popiełuszko - pamiętam" opowiadali ks. Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki i kustosz Sanktuarium Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie oraz Robert Ciupa, dyrektor ŚCWiS

fot: Maciej Dorosiński

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w ramach akcji "Popiełuszko-pamiętam", przekazało pamiątki związane z bł. ks. Jerzym Popiełuszką, który 34 lata temu został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W zasobach śląskiej placówki znajdowały się m.in. fotografie kapłana oraz listy, które kierowali do niego wierni.

Pamiątki związane z legendarnym patronem Solidarności, zostały przekazane Ośrodkowi Dokumentacji, Życia i Kultu bł. Ks.. Jerzego Popiełuszki, które jest organizatorem akcji. ŚCWiS jest partnerem strategicznym tej inicjatywy i zarazem pierwszą instytucją, która zdecydowała się na przeprowadzenie kwerendy w swoich archiwach, w celu odszukania pamiątek związanych ks. Popiełuszką. O inicjatywie tej w poniedziałek, 15 października, opowiadali ks. Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki i kustosz Sanktuarium Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie oraz Robert Ciupa, dyrektor ŚCWiS.

- Uświadamiamy sobie, że 34 lata po śmierci ks. Jerzego naturalnym procesem jest to, że osoby, które go znały i pamiętały też powoli odchodzą. Dlatego jest to ostani moment, żeby poprosić jeszcze raz, aby ze swoich domowych zbiorów ludzie wyłowili wszelkie elementy, które są związane z ks. Jerzym Popiełuszko – mówił ks. Brzeziński.

Dodał, że poza pamiątkami o charakterze materialnym w ramach akcji można nagrać wspomnienia osób, które miały okazję poznać czy spotkać legendarnego kapłana Solidarności.

- Wiadomo, że ks. Jerzy był człowiekiem bardzo przystępnym. Kochał ludzi i łatwo nawiązywał z nimi kontakt. Paleta osób, która mogła się z nim spotka była bardzo szeroka. Chcemy też utrwalić opowieści tych ludzi – powiedział ks. Brzeziński.

- Tak naprawdę solidarność polega na tym żeby sobie wzajemnie pomagać, aby te instytucje wspólnie dbały o pamięć. Najważniejsze, także w tym projekcie, jest to, abyśmy nie wywarzali otwartych drzwi, ale starali się sobie pomóc – powiedział dyrektor Ciupa.

Organizatorzy akcji pozyskują zarówno oryginalne dokumenty, jak również ich kopie.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony i męczennik, związany był z Białostocczyzną, gdzie się urodził i z Mazowszem, gdzie pełnił posługę kapłańską. Był poza tym związany ze środowiskiem Solidarności i z duszpasterstwem ludzi pracy, ze środowiskiem medycznym, studenckim. Sam dużo podróżował, zarówno po świecie, jak i po Polsce. Odwiedzał kolebki Solidarności na Pomorzu, w Małopolsce czy na Śląsku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kary za zaśmiecanie lasów mają być wyższe

Wyższe kary za śmiecenie w lesie, możliwość oddawania strzałów z amunicji gumowej z broni gładkolufowej w kierunku niedźwiedzi i żubrów - to część zmian zaproponowanych w obszernym projekcie noweli ustawy o ochronie przyrody. Strażnicy Parków Narodowych mają być też uznani za funkcjonariuszy publicznych.

Bezpieczeństwo zaczyna się od surowców i wiedzy

Jubileuszowa konferencja KOMEKO stała się miejscem rozmowy o najważniejszych filarach nowoczesnego państwa: dostępie do surowców, rozwoju nauki i odpowiedzialnej transformacji przemysłowej.

Polska nie może już rosnąć bez innowacji

Polska gospodarka nie obroni się już samym wzrostem i konsumpcją, jeśli nie zacznie mocniej inwestować w innowacje, technologie i realną współpracę nauki z biznesem

We wtorek giełdy w dół. Ropa i rentowności obligacji w górę

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów; ceny ropy naftowej ponownie wzrosły, a rentowność obligacji skarbowych poszła w górę po aukcji 2-letnich papierów, którą analitycy BMO określili jako słabą.