Katowice: prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę metropolitalną

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Prezydent uroczyście podpisał ustawę w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

+15 Zobacz galerię

Galeria
(18 zdjęć)

W obecności m.in. metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego, parlamentarzystów i samorządowców prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek (4 kwietnia) w Katowicach ustawę o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego.

Po spełnieniu przewidzianych ustawą wymogów, metropolia w woj. śląskim powinna powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r. Jak podkreślił prezydent – w tworzących metropolię gminach będzie mieszkać nawet 2,3 mln osób.

- Tutaj są ci, którzy są tym rozwiązaniem, tą ustawą najbardziej zainteresowani, a więc mieszkańcy Śląska. Ci, którzy tutaj żyją tutaj pracują i tutaj także pełnią służbę dla swoich współobywateli, dla swoich współmieszkańców – zaznaczył Andrzej Duda po podpisaniu ustawy w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 Utworzenie związku wykonującego część zadań publicznych od lat postulują samorządy konurbacji katowickiej. Prace nad rządowym projektem ustawy Sejm rozpoczął 10 lutego br., przyjmując go 9 marca;. Tydzień później bez poprawek przyjął go też Senat.

- Chciałbym bardzo podziękować rządowi za to, że powstał projekt tej ustawy jako ustawy specjalnie skierowanej właśnie dla Górnego Śląska. Chciałbym podziękować wszystkim państwu posłom i senatorom, ze wszystkich stron sceny politycznej, za to, że ta ustawa jest pewnym kompromisem i wszystkie kluby parlamentarne za nią zagłosowały - podkreślił prezydent.

Przygotowana przez MSWiA ustawa dla woj. śląskiego zastąpi dotychczasową, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym. Według rządu zawierała ona szereg wad i nie została wdrożona.

- Zgodnie z intencją rządu i samorządów związek metropolitalny w woj. śląskim powinien powstać na gruncie nowej ustawy 1 lipca 2017 r., a zacząć działać - 1 stycznia 2018 r. Stanie się tak, jeżeli Rada Ministrów do 30 czerwca br. wyda rozporządzenie tworzące metropolię. Wcześniej samorząd Katowic przygotuje stosowny wniosek, zawierający m.in. wynik konsultacji wśród mieszkańców zainteresowanych miast – wyjaśnia biuro prasowe kancelarii Prezydenta RP.

Według ustawy związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin woj. śląskiego, charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym. Jednym z kryteriów jest też liczba mieszkańców przyszłej metropolii - określona na co najmniej 2 mln osób.

Związek ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej, metropolitalnych przewozów pasażerskich, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku i jego obszaru.

W galerii: uroczyste podpisanie ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego. Katowice, 4 kwietnia 2017 r. (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.