Katowice: powstaną trzy nowe baseny

fot: Maciej Dorosiński

- Trzeba cały czas poprawiać jakość życia w mieście, a w szczególności w ścisłym centrum. Wprowadzenie strefy prędkości 30 km na godzinę znacznie polepszy bezpieczeństwo uczestników ruchu - pieszych, rowerzystów, kierowców samochodów" - przekonywał prezydent Katowic Marcin Krupa

fot: Maciej Dorosiński

Trzy nowe baseny za nieco ponad 75 mln zł zbuduje do 2019 r. samorząd Katowic. W piątek (28 kwietnia) miasto poinformowało o wyborze wykonawców. Ich łączne oferty okazały się niższe niż zakładany wcześniej koszt inwestycji - przekraczający 92 mln zł.

Baseny powstaną przy ul. Kościuszki w dzielnicy Brynów, ul. Wczasowej na Ligocie - Zadolu oraz ul. Hallera/Konna w Szopienicach - Burowcu. Prace projektowe wykonała w ub. roku pracownia Pion z Łodzi.

Najkorzystniejsze oferty na budowę pływalni przy ul. Konnej i Kościuszki złożyła firma NDI z Sopotu (odpowiednio 24,1 mln zł i 25,2 mln zł), natomiast na budowę obiektu przy ul. Wczasowej - firma Alstal Grupa Budowlana z Inowrocławia (26,2 mln zł).

Jeżeli inni oferenci nie wniosą odwołań (mają na to czas do 8 maja), samorząd będzie mógł podpisywać umowy i przekazywać place budów wykonawcom. Od dni podpisania umów będą mieli oni na ukończenie inwestycji po 22 miesiące.

Budowa trzech basenów pływackich w Katowicach była jednym z głównych postulatów wyborczych prezydenta Katowic Marcina Krupy.

"Trzy obiekty zamiast jednego aquaparku oznaczają, że zdecydowana większość mieszkańców będzie mieć basen w odległości nie przekraczającej 5 kilometrów" - przypomniał, cytowany w piątkowej informacji miasta, Krupa.

Prezydent Katowic zwrócił też uwagę na czynnik finansowy.

"Wyprawa czteroosobowej rodziny do aquaparku to poważny wydatek, natomiast baseny sportowe z dodatkowymi atrakcjami są o wiele tańsze i więcej osób będzie na nie stać. Ustalając cennik, na pewno będziemy mieli na uwadze dodatkowe upusty dla rodzin 3+" - zadeklarował Krupa.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami baseny mają mieć funkcje umożliwiające aktywne spędzanie czasu przez całe rodziny. Ich projekty przewidują m.in.: 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25x16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci z atrakcjami, trybuny dla widzów, zjeżdżalnię, gabinety odnowy biologicznej (przy ul. Wczasowej), siłownię (przy ul. Hallera i ul. Kościuszki), hale sportowe oraz sauny.

Każdy z basenów będzie wolnostojącym budynkiem parterowym. Składać się będą z foyer (sklepik z punktem kawowym, wejścia do szatni i na trybunę, kasy, sanitariaty, zaplecze administracyjne), części basenowej (z szatnią koedukacyjną na 240 szafek i 20 przebieralni oraz damskimi i męskimi zespołami sanitarnymi), części sportowej oraz technicznej.

W hali basenu zaprojektowano dwie niecki: sportową i rekreacyjno-pływacką z urządzeniami rekreacyjnymi. Przy basenach będą trybuny na 115 miejsc, wieże zjeżdżalni o wysokości 8 m i długości 80 m, a także zespoły saunarium (sauna turecka, dwie sauny fińskie, wypoczywalnia, beczka schładzająca). W części sportowej "suchej" przewidziano siłownię, salę fitness oraz halę sportową - z własną recepcją.

Obiekty będą się nieco różniły. Hala sportowa basenu na Brynowie będzie wyposażona pod kątem gimnastyki sportowej. Z basenu przy ul. Wczasowej będzie można wyjść na zewnątrz na teren rekreacyjno - plażowy, a w miejsce siłowni i sali fitness powstaną tam pomieszczenia dla zespołu gabinetów rehabilitacji. Przy basenie na Brynowie ma powstać blisko 190 miejsc parkingowych, a przy pozostałych dwóch - po niespełna 100.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.