Katowice: nagrodzono promotorów polskiej gospodarki

1459345029 impuls pociag newag pl

fot: newag.pl

Podpisana umowa zakłada, że Newag dostarczy sześć pojazdów Impuls do końca listopada tego roku, a także zapewni kompleksową obsługę gwarancyjną, serwis i utrzymanie. Nowe pociągi będą mogły obsługiwać pasażerów w grudniu tego roku

fot: newag.pl

Sześć polskich firm otrzymało w czwartek (11 maja) wyróżnienie "Promotor Polskiej Gospodarki", przyznawane przez fundatora nagrody "Teraz Polska". Wręczono też tytuły "Promotora Polski". Uroczystość odbyła się w ramach trwającego w Katowicach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wyróżnienia "Promotora Polskiej Gospodarki" otrzymały: Fakro, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma, Ursus, Selena, Newag oraz Grupa Maspex.

Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego Krzysztof Przybył podkreślił, że sukces tych firm przyczynił się do budowania marki "Polska" zarówno w Polsce, jak i za granicą. "Wyróżniając przedsiębiorców tytułem +Promotor Polskiej Gospodarki+ pragniemy z jednej strony przekazać nasze uznanie za wkład w budowanie konkurencyjnej gospodarki i marki naszego kraju, z drugiej natomiast pokazać Polakom sukcesy polskiej przedsiębiorczości, które budować powinny naszą narodową dumę" - podkreślił Przybył.

Dodał, że obecność rozpoznawalnych i silnych marek jest jednym z wyróżników silnej gospodarki narodowej, a Polska potrzebuje firm, o których reputacji świadczą sukcesy nie tylko na rynkach krajowych, ale także zagranicznych.

W czwartek nagrodę "Promotor Polskiej Gospodarki" odebrało sześć polskich firm.

Są to: Fakro - jeden z liderów światowego rynku okien dachowych, eksportujący swe produkty do 50 krajów; Selena - jeden z trzech największych producentów piany poliuretanowej na świecie oraz Ursus - najstarsza polska marka pojazdów, maszyn i urządzeń wytwarzanych dla potrzeb rolnictwa.

Nagrody otrzymały także: Newag - jedna z najstarszych firm kolejowych w Polsce, Grupa Maspex - największa w Polsce i jedna z największych w Europie Środkowo-Wschodniej firm w segmencie produktów spożywczych, a także Zakłady Farmaceutyczne Polpharma - lider rynku farmaceutycznego w Polsce i największy polski producent leków.

Podczas uroczystości przyznane zostały również wyróżnienia "Promotor Polski". Trafiły one do: inicjatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego Wojciecha Kuśpika, artysty Marcina Wyrostka oraz prof. Mariana Zembali. Jak podkreślono w uzasadnieniu, są to osoby, "których sukcesy osiągane na polu biznesowym, kulturalnym i naukowym budują wizerunek marki +Polska+".

Ponadto w trakcie wydarzenia zaprezentowani zostali finaliści tegorocznej, 27. edycji Konkursu "Teraz Polska", którzy odebrali dyplomy potwierdzające uzyskanie nominacji (ogłoszonych pod koniec kwietnia). Nominację wręczono: 33 produktom, 14 usługom, 7 innowacjom oraz 6 gminom.

Jak przypomniała fundacja, wśród nominowanych do Godła "Teraz Polska" znalazły się m.in. innowacyjny produkt do demakijażu - rękawica Glov, drukarki 3D, odzież i bielizna termoaktywna Brubeck, a także pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy, lekki robot zwiadowczy PIAP Fenix czy nabój z pociskiem do armaty czołgu Leopard-2. Po raz pierwszy o godło "Teraz Polska" ubiega się także teatr - nominację otrzymał Krakowski Teatr Komedia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kolejna komunikacyjna rewolucja w Katowicach. Kierowcy, pasażerowie i piesi mogą się zdziwić

W Katowicach szykują się duże zmiany w komunikacji – dla kierowców, pasażerów i pieszych. Wróci ruch pod dwoma wiaduktami w centrum miasta, a pod jednym zostanie zamknięty. To kolejny etap modernizacji katowickiego węzła kolejowego. Zmiany wpłyną na funkcjonowanie ponad 50 linii autobusowych.

Zmarł Czesław Ślęziak, były poseł i minister w rządzie Millera

Czesław Śleziak, były poseł i minister środowiska w rządzie Leszka Millera zmarł w wieku 74 lat po długiej chorobie.

Nie kupisz w nocy alkoholu? Tak może być w kolejnym mieście

W Gliwicach pytają mieszkańców o opinię w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych.

Ze Śląska nad morze w 5 godzin? Wybrano wariant trasy S11

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zatwierdziła wariant I węzła drogi ekspresowej S11 z autostradą A1. Tym samym wiadomo, jak trasa będzie przebiegać przez Bytom i Piekary Śląskie.