fot: Jarosław Galusek/ARC
Pięć lat temu to Solidarność zwracała uwagę, że rozwiązania pakietowe mogą być bardzo niebezpieczne dla polskiej gospodarki. Wtedy wszyscy się z nas śmiali. Dzisiaj przegrywamy walkę o pakiet także dlatego, że wiele instytucji swoje antypakietowe działania prowadzi odrębnie - uważa Dominik Kolorz
fot: Jarosław Galusek/ARC
Sytuacja i perspektywy przemysłu zbrojeniowego na Śląsku oraz przyszłość gliwickiego Centrum Onkologii będą głównymi tematami zaplanowanego na środę (29 czerwca) plenarnego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00 w sali im. Lecha Kaczyńskiego w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe związku.
W części dotyczącej problemów gliwickiego oddziału Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, będzie omawiana przyszłość placówki w perspektywie ewentualnego wyodrębnienia jej z dotychczasowych struktur.
- Członkowie WRDS chcą poznać wszystkie argumenty za i przeciw, a następnie przyjąć wspólne stanowisko w sprawie przyszłości gliwickiego Centrum Onkologii - mówi Dominik Kolorz, przewodniczący rady i szef śląsko-dąbrowskiej "S".
W części dotyczącej przemysłu zbrojeniowego omawiana będzie bieżąca sytuacja i perspektywy rozwojowe zakładów Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Rosomak SA w Siemianowicach Śląskich, Bumar-Łabędy SA oraz Bumar-Mikulczyce SA. Podczas posiedzenia planowane jest przyjęcie kierowanego do rządu stanowiska WRDS dotyczącego działań na rzecz wsparcia i rozwoju zakładów przemysłu zbrojeniowego zlokalizowanych w województwie śląskim.
- Na przykład Bumar-Łabędy ma na razie zapewniony byt na dwa lata. Naszą intencją jest, aby zostały uruchomione takie kompleksowe działania, które określą przyszłość zakładów sektora zbrojeniowego w naszym regionie na co najmniej dekadę - podkreśla przewodniczący WRDS.
Do udziału w tej części posiedzenia obok przedstawicieli strony społecznej i reprezentantów pracodawców sektora zbrojeniowego zaproszono też przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej oraz posłów z sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
Ponadto w trakcie plenarnego posiedzenia WRDS planowane jest przyjęcie omawianych na wcześniejszych spotkaniach stanowisk dotyczących m.in. funkcjonowania opieki zdrowotnej w woj. śląskim oraz systemu dofinansowania kształcenia zawodowego. Przedmiotem obrad WRDS będzie też problematyka rewitalizacji dzielnicy Kazimierz w Sosnowcu.