Katowice: Muzeum Śląskie zaprasza na Industriadę

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Miłośników Święta Szlaku Zabytków Techniki władze Muzeum zapraszają szczególnie do zwiedzania poprzemysłowej części placówki z wystawami industrialnymi w kuźni oraz warsztacie mechanicznym, z maszyną wyciągową szybu „Bartoszˮ i wieżą wyciągową szybu „Warszawa IIˮ

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

 Projekcje wideo iscenografie świetlne animujące elewacje pokopalnianych budynków, występ artystów zainspirowanych dźwiękowym pejzażem Śląska, a także warsztaty, zwiedzanie wystaw i oprowadzanie po terenie dawnej kopalni „Katowice” - to atrakcje, które na 10 czerwca czyli dzieńte gorocznej Industriady zapowiada Muzeum Śląskie w Katowicach.

Biuro prasowe Muzeum rozpiskę wydarzeń rozpoczyna od atrakcji dla rodzin z dziećmi. - Zapraszamy na zajęcia plastyczne „Na okrętkę i nakrętkę”, w ramach których będzie można samodzielnie zrobić drobne pamiątki z nietypowych materiałów plastycznych. Nie lada gratką będą również warsztaty fotograficzne „Maszyna – Detal” prowadzone przez Arkadiusza Golę, połączone z prezentacją fotografii industrialnej ze zbiorów Muzeum – czytamy w komunikacie.

Podczas zajęć uczestnicy wykonają własne prace – fotografie elementów maszyn znajdujących się na terenie Muzeum. Spróbują wydobyć na swoich zdjęciach piękno i tajemnice milczących już dziś maszyn, po latach pracy odpoczywających w muzealnych zbiorach.

Miłośników Święta Szlaku Zabytków Techniki władze Muzeum zapraszają szczególnie do zwiedzania poprzemysłowej części placówki z wystawami industrialnymi w kuźni oraz warsztacie mechanicznym, z maszyną wyciągową szybu „Bartoszˮ i wieżą wyciągową szybu „Warszawa IIˮ.

- Dziś w dawnym warsztacie mechanicznym i kuźni można obejrzeć maszyny oraz urządzenia, które ilustrują fascynującą historię śląskiego przemysłu, także zbrojeniowego. Przy okazji będzie można się sporo dowiedzieć o losach, nieraz burzliwych, prezentowanych tam urządzeń – czytamy w komunikacie.

W siedzibie Centrum Scenografii Polskiej, kiedyś magazynie odzieżowym kopalni „Katowiceˮ, swoimi wspomnieniami podzielą się byli pracownicy kopalni. „Historie opowiedziane” to instalacja multimedialna prezentująca zbiory audiowizualne Muzeum gromadzone w ramach projektu zapisywania prawdziwych, utrwalonych w pamięci byłych pracowników historii związanych z miejscem, w którym dziś mieści się Muzeum. W trakcie spotkania o godzinie 18.00 będzie można wysłuchać opowieści o czasach świetności kopalni i dowiedzieć, jak kiedyś wyglądała dzisiejsza Strefa Kultury, co najsilniej utkwiło byłym pracownikom w pamięci.

Jak już informowaliśmy, w sobotę w Zabrzu odbędzie się coroczny festiwal orkiestr dętych. Ci miłośnicy muzyki, którzy jednak z jakiegoś powodu nie wybiorą się tam, będą mieli pewien zmiennik w Muzeum Śląskim.

- Miłośników orkiestr górniczych zapraszamy na plenerowy koncert, który odbędzie się na terenie północnym Muzeum Śląskiego. Muzyczne spotkanie ze związaną z Bogucicami orkiestrą to okazja do wspomnień, dla których tłem będą zabudowania dawnej kopalni „Katowice” - informuje Muzeum.

W podróż w świat steampunkowej wyobraźni zabierze nas z kolei Teatr Gry i Ludzie w trakcie spektaklu plenerowego „Parada Machina”. W otoczeniu zabytkowych budynków, wśród dźwięków muzyki, będzie można poczuć klimat postindustrialnego karnawału.

Po zmroku Muzeum zaprasza na awyjątkowy koncert waniezwykłej scenerii. Grupa Karbido, w ramach autorskiego cyklu działań Music 4 Buildings, przedstawi swoją najnowszą kompozycję, specjalnie przygotowaną na tę okazję, pt. „M4B Vol. 11 / Muzeum Śląskie”. Muzykom towarzyszyć będą unikatowe projekcje wideo i scenografie świetlne animujące elewacje pokopalnianych budynków, a całe wydarzenie będzie artystyczną wizją głównej idei Industriady 2017, zawartej w haśle „W rytmie maszyny”.

Tym razem artyści inspirowani dźwiękami Śląska, Muzeum oraz budynków kopalni Katowice skoncentrują się na dialogu, jaki w dźwiękowym pejzażu Śląska nawiązują ze sobą człowiek i maszyna. Prapremierowe wykonanie M4B Vol. 11 zamknie Industriadę 2017 w Muzeum Śląskim.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GDDKiA ma wykonawcę przebudowy kolejnego odcinka starej gierkówki

Realizację inwestycji na kolejnym odcinku Koziegłowy i Markowice zaplanowano na 18 miesięcy. Jeżeli do 8 czerwca nie wpłyną odwołania, umowa ma zostać podpisana na przełomie II i III kw. br.

Zwolnienia z podatku dla inwestorów rozwijających nowoczesne technologie

Nieruchomości należą do miasta oraz Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej (miejskiej spółki zarządzającej m.in. lotniskiem w Gliwicach) i są przygotowywane z myślą o kolejnych inwestycjach

Ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej

Przy lotnisku w Gliwicach ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej. Zrekultywowano w nim blisko 22 ha terenów poprzemysłowych, urządzając ponad 10 ha terenów inwestycyjnych i budując ponad 5 km nowych dróg oraz infrastrukturę techniczną. W projekcie, którego koszt ostatecznie wyniósł 49 mln zł (przy dotacji 28 mln zł), założono ponowne zagospodarowanie poprzemysłowych i zdegradowanych terenów leżących na dawnym obszarze górniczym przy lotnisku.

Giełdy za oceanem ponownie w górę, główne indeksy z rekordami