Katowice: górnicze targi w... gigantycznej odsłonie

fot: Andrzej Bęben/ARC

Z ilu części składa się obudowa zmechanizowana?

fot: Andrzej Bęben/ARC

Wystawy setek firm produkujących maszyny i urządzenia dla górnictwa, prezentacje multimedialne, wreszcie ekspozycje kombajnów w ruchu - to wszystko będzie można zobaczyć podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2015, które zaplanowano na 8-11 września br.

Może to się komuś wydawać co najmniej dziwne, ale w dobie kryzysu na rynku węgla targi górnicze w Katowicach rosną w siłę. Ekspozycja wystawiennicza będzie w tym roku większa niemal o połowę w porównaniu z poprzednią edycją w 2013 r.! Swoją ofertę zaprezentują producenci z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech, Słowacji, Belgii, Francji, Grecji, Chin, Wietnamu, Rosji, Ukrainy i RPA.

- Na targach pojawi się wiele firm, które jeszcze nigdy nie gościły na naszej imprezie albo zdecydowały się wrócić po dłuższej przerwie. Ponadto najwięksi potentaci rynku okołogórniczego znacznie zwiększyli swoje stoiska, w wielu przypadkach nawet dwukrotnie. Mało tego, wiele stoisk będzie dwupoziomowych. Można przypuszczać, że wystawcy przygotowują prezentacje multimedialne - zwraca uwagę Marek Brzenczek, prezes Polskiej Techniki Górniczej, organizatora MTGPEiH.

Na największych stoiskach swoje eksponaty ulokują m.in.: Kopex, Joy, Hydrotech, Carboautomatyka, Eickhoff, Famur, oraz huta Łabędy. Ciekawostką jest z pewnością fakt, że tym razem na targach pojawi się kilka znanych za granicą marek górniczo-energetycznych, w tym m.in. ExxonMobil, amerykańska spółka paliwowa utworzona w 1999 r. przez połączenie dwóch przedsiębiorstw - Exxon i Mobil. Jest związana pośrednio z Johnem D. Rockefellerem, założycielem przedsiębiorstwa Standard Oil. ExxonMobil działa głównie w branży naftowej, ale ostatnimi czasy wykazuje spore zainteresowanie poszukiwaniem i eksploatacją innych paliw. To swoisty znak czasu. Duże koncerny traktują udział w targach zarówno jako inwestycję w tradycyjne górnictwo, jak i nową formułę spółek górniczo-energetycznych, wiążącą się zwykle z inwestycjami o charakterze długofalowym.

Chińczycy na 800 metrach
Do Katowic zjedzie też spora reprezentacja chińskich firm produkujących urządzenia dla przemysłu górniczego. Chińczycy zaprezentują swoją ofertę na 800 m kw. To rekord!

- Nie przybędą już tylko w charakterze klientów poszukujących sprzętu do swoich kopalń. Liczymy, że przedstawią rozwiązania będące owocem własnej myśli technicznej - zdradza dalej Marek Brzenczek.

Wśród chińskich wystawców swoje usługi finansowe prezentować ma chiński bank ICBC. Światowy gigant, wyspecjalizowany m.in. w finansowaniu inwestycji górniczych. ICBC zarządza obecnie aktywami o wartości ponad 2,8 bln USD. Jego oddział w Luksemburgu prowadzi politykę finansowego wsparcia i rozwoju obrotu handlowego pomiędzy firmami chińskimi i europejskimi. Od niedawna posiada również swą filię w Warszawie.

Na ponad 200 m kw. ulokują swoją wystawę Ukraińcy. Znajdą się na niej kombajny, które fedrują już w polskich kopalniach, a także inne urządzenia i maszyny górnicze. Ich producentem jest Corum Group, reprezentowana w Polsce przez spółkę MMC. Ukraińcy podali, że w 2013 r. łączna sprzedaż Corum Group wyniosła 241,7 mln euro.
Czescy i słowaccy wystawcy nie chcą być gorsi. Zarezerwowali praktycznie drugie tyle powierzchni co przed dwoma laty. Co przywiozą z sobą na wystawę, tego na razie zdradzić nie chcą. Skoro jednak zażyczyli sobie tyle miejsca, to coś w tym musi być. Prym wiedzie czeski Ferrit. Producenci spod znaku Czeskiej Techniki Wydobywczej pokażą jak zwykle mobilną ekspozycję kolejek podwieszanych.

Kruszarki z Niemiec
Z dużym zainteresowaniem oczekiwane są prezentacje tych firm niemieckich, które dotychczas nie przyjeżdżały do Katowic i nawet nie mają swoich spółek w Polsce. Nasi zachodni sąsiedzi - jak udało się nam dowiedzieć - przedstawią na targach nowe modele kruszarek górniczych.

Lecz górnicze targi w Katowicach to nie tylko maszyny i urządzenia, ale również konferencje. Zapowiedziano już cztery. Będą poświęcone aktualnym problemom górnictwa, a także rynkowi stali i wyrobów stalowych dla górnictwa. Planowane jest też Forum Polsko-Chińskie, którego organizatorem będzie Polsko-Chińska Rada Biznesu.

- Organizowanie Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2015 z takim rozmachem nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zaplecza. Stoiska wystawców zajmą nową halę o powierzchni 8 tys. m kw. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, 4,5 tys. m kw. w samym Spodku oraz 12,5 tys. m kw. na terenach przyległych do tych dwóch obiektów. Na gości czekają też
2 tys. miejsc parkingowych. Słowem: potencjał wystawienniczy katowickich targów górnictwa rośnie, mając swoje przełożenie na wielkość imprezy. Z tego wypada się tylko cieszyć - podsumowuje szef PTG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.