Katowice: do lutego 2015 r. modernizacja ul. Kościuszki

fot: Maciej Dorosiński

Ulica Kościuszki to główna arteria prowadząca ze ścisłego centrum Katowic w kierunku południowych dzielnic miasta. Krótkim jej odcinkiem kursują linie tramwajowe zmierzające do Placu Miarki, a całą długością - jadące do pętli w dzielnicy Brynów

fot: Maciej Dorosiński

Do lutego 2015 r. kompleksowo odremontowana ma zostać ul. Kościuszki w Katowicach - od linii kolejowej do autostrady A4. Spółka Tramwaje Śląskie w ramach unijnego projektu wymieni tam tory tramwajowe, miasto przebuduje jezdnię i chodniki.

Katowicka ul. Kościuszki to główna arteria prowadząca ze ścisłego centrum miasta w stronę jego południowych dzielnic. Krótkim jej odcinkiem kursują linie tramwajowe z Rynku do Placu Miarki; całą długością - jadące do pętli w dzielnicy Brynów.

Przed laty przebudowano odcinek wydzielonego torowiska od autostrady A1 prawie do Brynowa. Nadal jednak infrastruktura ul. Kościuszki w centrum, gdzie tory znajdują się na środku jezdni, jest zniszczona. Problemem początkowego fragmentu tej ulicy są też często źle zaparkowane samochody, blokujące ruch tramwajowy. Przebudowa ma temu zaradzić.

O podpisaniu umowy na przebudowę ul. Kościuszki poinformował we wtorek rano rzecznik Tramwajów Śląskich Andrzej Zowada. Wykonawcą zostało konsorcjum hiszpańskiej i polskiej jednostki firmy Balzola. Spółka ta - wraz z polską firmą NDI - wygrała już w regionie szereg podobnych przetargów; prowadziła m.in. przebudowę układu torów tramwajowych na katowickim Rynku, nadal przebudowuje tam układ komunikacyjny.

Koszt prac na ul. Kościuszki przekroczy 25,3 mln zł netto, z czego ponad 12 mln to wartość zadania tramwajowego. Prace związane z tramwajami obejmą modernizację torowiska wbudowanego w jezdnię ul. Kościuszki od wiaduktu kolejowego w centrum Katowic do autostrady A4 (wraz z przebudową sieci trakcyjnej), a także modernizację końcowego odcinka linii w Katowicach Brynowie.

Pozostałe roboty będą dotyczyły układu drogowego i infrastruktury technicznej. Wymieniona zostanie nawierzchnia ul. Kościuszki i przebudowane chodniki po obu stronach. Powstać mają też: nowe oświetlenie, zatoki postojowe i nowy system kanalizacji deszczowej.

Pierwszy etap prac ma rozpocząć się w listopadzie i objąć odcinek od kinoteatru Rialto do pl. Miarki, bez samego placu. Ruch tramwajowy prowadzony będzie dwukierunkowo torem na ul. Kochanowskiego. W początkowej fazie prac ma zostać utrzymany ruch samochodów osobowych ul. Kościuszki.

Był to już kolejny w Katowicach taki przetarg na jednoczesną modernizację torowiska tramwajowego oraz infrastruktury drogowej i technicznej wzdłuż tramwajowych torów. W tej samej formule Tramwaje Śląskie i miasto prowadziły postępowanie na modernizację torowiska na ul. Obrońców Westerplatte w katowickiej dzielnicy Szopienice.

Część przetargu w gestii Tramwajów Śląskich jest elementem wartego 800 mln zł unijnego projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej w sześciu miastach regionu. Do końca 2014 r. w aglomeracji wyremontowanych ma być w sumie ok. 46 km torów. Projekt koordynują Tramwaje Śląskie. Prace prawie wszystkich zadań tego projektu już się rozpoczęły. Ostatni trwający jeszcze przetarg dotyczy ul. Gliwickiej w Katowicach i ul. Wolności w Chorzowie.

Planowana wartość całego unijnego projektu (modernizacja infrastruktury oraz remont i zakup nowych tramwajów, a w Tychach trolejbusów) to niespełna 652 mln zł netto (801 mln zł brutto). Dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko wynosi ok. 385 mln zł (59 proc. kosztów).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala