Katowice chcą uczyć mieszkańców o odpadach wielkogabarytowych

fot: Andrzej Bęben/ARC

W Polsce ponad 70 proc. odpadów trafia na składowiska, podczas gdy w Niemczech lub Danii tylko 2 proc., a reszta zaś jest przetwarzana i odzyskiwana

fot: Andrzej Bęben/ARC

Katowicki samorząd chce uczyć mieszkańców o odpadach wielkogabarytowych, których ilość stale rośnie, a które szczególnie widoczne są w centrum miasta. Popełniane przy ich wyrzucaniu błędy, np. traktowanie jako odpadu wielkogabarytowego sprzętu AGD, oznaczają bałagan i znaczne koszty.

"Przed nami Black Friday i Cyber Monday, a następnie okres przedświąteczny. W tym czasie zawsze rośnie ilość wyrzucanych przez mieszkańców odpadów wielkogabarytowych. Dlatego już teraz MPGK rozpoczyna akcję informacyjno-edukacyjną Uporządkuj wiedzę o odpadach wielkogabarytowych" - przekazała w środowej, 25 listopada, informacji rzeczniczka katowickiego magistratu Ewa Lipka.

Powołując się na statystyki Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach Lipka wskazała, że w 2019 r. mieszkańcy miasta pozbyli się 7,4 tys. todpadów wielkogabarytowych - o 700 t więcej niż 2018 r. Jak zaznaczył cytowany w informacji wiceprezes MPGK Robert Potucha, "gabaryty" wystawiane są często niezgodnie z harmonogramem i nie tam, gdzie powinny się znaleźć.

- Wielkie gabaryty to wielkie wyzwanie. Mieszkańcy muszą przede wszystkim mieć świadomość, jak ważny jest czas oraz miejsce ich wyrzucania. To naprawdę kluczowe. Czas - bo te odpady można wystawiać tylko w przeddzień terminu wyznaczonego w harmonogramie. Miejsce - bo powinny być wystawiane zawsze w odpowiednim punkcie - powiedział wiceprezes.

W przypadku nieruchomości jednorodzinnych chodzi o miejsca przed posesją, a w przypadku budynków wielorodzinnych - o miejsca ustalone z administracją czy właścicielem, z zagwarantowanym dojazdem dla samochodu ciężarowego, najczęściej w bezpośrednim sąsiedztwie wiat śmietnikowych.

Tymczasem dojazd do "gabarytów" porzucanych w wąskich uliczkach centrum nieraz utrudniają także źle zaparkowane samochody. Aby temu zapobiec, przedsiębiorstwo uruchomiło kolejne brygady na drugiej zmianie. Zajmują się one tą kategorią odpadów popołudniami, ponawiając wyjazdy w problemowe miejsca, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

- Kolejnym stopniem wtajemniczenia jest wiedza o tym, co zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych, a co nie. Chcemy ją upowszechniać w przyjazny sposób, aby przyczyniać się do zmiany postaw w tym zakresie - zadeklarował Potucha. Dlatego MPGK przygotowało m.in. serię przyjaznych i czytelnych grafik, które mają różnymi drogami docierać do mieszkańców.

Zgodnie z definicją odpady wielkogabarytowe to odpady komunalne powstające w gospodarstwach domowych, które ze względu na duże rozmiary nie mieszczą się w standardowych pojemnikach i workach na śmieci. Są to np. meble, deski, drzwi, palety, dywany, panele, plastikowe zbiorniki i kompostowniki, wanny czy brodziki.

Katowiczanie za odpady wielkogabarytowe błędnie uznają najczęściej sprzęt RTV/AGD (najczęściej lodówki, pralki), a także opony, gruz czy odpady poremontowe. Tymczasem, zgodnie z przepisami, nie wolno podczas gromadzenia i transportu mieszać różnych rodzajów odpadów, grozi za to kara dla transportującego.

Według wcześniejszych informacji MPGK przesortowanie jednego kontenera, w którym są np. gabaryty, sprzęt RTV i odpady poremontowe, to nawet jeden dodatkowy dzień pracy pracownika, często z wykorzystaniem ładowarki. Wraz z transportem oznacza to koszt rzędu 800 - 1000 zł netto, w zależności od stopnia zmieszania i rodzaju odpadu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.