Katowice: 231 pomysłów mieszkańców w Zielonym Budżecie

1744633720 nasadzeniazzm

fot: ZZM Katowice

Katowice są coraz bardziej zielone - i to za sprawą mieszkańców

fot: ZZM Katowice

Katowice to dziś miasto zielonych przemian – i to również za sprawą samych mieszkańców. Od 2020 r. stolica województwa śląskiego corocznie uruchamia Zielony Budżet – wyjątkowe narzędzie partycypacji społecznej, dzięki któremu katowiczanki i katowiczanie współdecydują o zielonym rozwoju swoich dzielnic. Do szóstej edycji Zielonego Budżetu wpłynęło 231 kolejnych propozycji.

– Zielony Budżet to istotny element włączania mieszkanek i mieszkańców w decydowanie o Katowicach. Zgłoszone przez mieszkańców projekty przekładają się na konkretne zmiany: łąki kwietne, kieszonkowe parki, zielone skwery, domki dla owadów, schronienia dla nietoperzy czy warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych. To nie tylko zieleń – to budowanie świadomości, wspólnoty i troski o miasto – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. - W pięciu dotychczasowych edycjach katowiczanki i katowiczanie zgłosili blisko 970 pomysłów, z których prawie 460 o wartości przeszło 13,5 mln zł trafiło do realizacji. W tym roku dostaliśmy kolejnych 231 pomysłów na proekologiczne działania w przestrzeni Katowic – dodaje.

W tegorocznej VI edycji Zielonego Budżetu w sumie zgłoszono 231 zadań, w tym 53 o charakterze ogólnomiejskim.

- Dzięki temu, że nabór wniosków odbywał się tylko drogą elektroniczną już teraz wiemy, że łączna, szacowana przez wnioskodawców wartość zgłoszonych propozycji do Zielonego Budżetu to ponad 8 mln zł, przy czym połowa z tej puli to wartość zadań wskazanych przez mieszkańców jako projekty o zasięgu ogólnomiejskim – mówi Justyna Buchalik, naczelniczka wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice. Na realizację zadań obecnie trwającej edycji Zielonego Budżetu miasto przeznaczy w przyszłym roku 3 mln zł.

Najwięcej pomysłów na swoją dzielnicę zgłosili mieszkańcy Śródmieścia (27), Ligoty – Panewnik (15) i Załęskiej Hałdy – Brynowa cz. zachodniej (13). Dwie osoby w tegorocznej edycji złożyły aż po 10 wniosków – zarówno dla swojej dzielnicy (dla Śródmieścia i Piotrowic-Ochojca), jak i miasta.

Do 30 września miasto ogłosi listę projektów wybranych do realizacji. To właśnie wtedy mieszkańcy dowiedzą się, które z ich pomysłów zmienią przestrzeń Katowic w 2026 r.

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mateusz Pindel, prezes WFOŚiGW w Katowicach: Spółdzielnie energetyczne budują bezpieczeństwo lokalnych społeczności

Przedstawicieli samorządów, świata nauki, instytucji publicznych oraz biznesu spotkali się na I Forum Spółdzielni Energetycznych i Liderów Transformacji w województwie śląskim. - Spółdzielnie energetyczne budują bezpieczeństwo lokalnych społeczności – podkreślił Mateusz Pindel, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Rusza program „Mikroretencja”. Nawet 8 tys. zł na zbieranie deszczówki

Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z programu, którego celem jest wspieranie inwestycji pozwalających na zbieranie i ponowne wykorzystanie wód opadowych – informują w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 22 czerwca 2026 r. rozpocznie się nabór wniosków do programu „Mikroretencja”.

Gliwice zatrzymają deszczówkę. Rusza wielki program za blisko 185 mln zł

Mniej podtopień, więcej zieleni, chłodniejsze miasto w czasie upałów i skuteczniejsza ochrona Kłodnicy przed zanieczyszczeniami – takie mają być efekty programu zagospodarowania wód opadowych w Gliwicach. W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano umowę na dofinansowanie projektu FEnIKS – etap II. Finał wszystkich prac zaplanowano na 30 czerwca 2029 roku.

Strażacy z Dębowca z nowym wozem

Maj upłynął nie tylko pod znakiem życzeń dla strażaków, ale i przekazywania im niezbędnego sprzętu. Tak było m.in. w OSP w Dębowcu, gdzie zakup nowego samochodu był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.