Kalendarz: piątek, trzynastego

fot: ARC

Nie wiadomo, skąd wziął się przesąd, że piątek trzynastego, to dzień taki, że najlepiej byłoby, gdyby go nie było

fot: ARC

Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Za taki też uważany jest w: Polsce, Estonii, Niemczech, Finlandii, Austrii, Irlandii, Szwecji, Danii, Słowacji, Norwegii, Czechach, Słowenii, Bułgarii, Islandii, Belgii i Filipinach.

W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Strach przed liczbą trzynaście nazywa się triskaidekafobią (w głównej siedzibie Telekom Polska d. - TPSA w Warszawie - windy nie mają przycisków 13. piętra; trzynastki panicznie bał się... Napoleon Bonaparte).

Nie wiadomo, skąd wziął się przesąd, że piątek trzynastego, to dzień taki, że najlepiej byłoby, gdyby go nie było. Podobno początek swój bierze z klątwy, jaką rzucił na króla Francji Filipa IV, ze stosu, Jacques de Molay wielki mistrz zakonu templariuszy, z którymi monarcha francuski rozprawił się 13 października 1307. Wszelako jednak ani w XIV wieku, ani w dalszych piątek trzynastego nie miał tak fatalnej opinii, jak dziś. A zyskał ją, również nie wiedzieć dlaczego, z początkiem XX wieku. Dodajmy bowiem, że w średniowieczu w piątek wykonywano najczęściej wyroki śmierci, a w XX wieku, ten obyczaj nie był już tak przestrzegany.

Na szczęście feralny piątek tak często w kalendarzu nie pojawia się. Maksymalnie trzy razy w roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kościół św. Wojciecha odsłonięty na nowo. Elewacja już lśni, wnętrze po remoncie odkrywa średniowieczne tajemnice

Zakończono prace przy odnawianiu elewacji kościoła św. Wojciecha przy Placu Klasztornym w Bytomiu – informują w bytomskim magistracie. Rusztowania zostały zdjęte, a świątynia prezentuje się po gruntownym remoncie w nowym blasku. Wnętrze również przechodzi metamorfozę: w nawie głównej zakończone są roboty tynkarskie, a w przybudówkach trwają prace wykończeniowe przy posadzkach.

Nowy wiadukt w Żorach otwarty. Koniec czekania przed rogatkami

Od czwartku, 30 lipca 2026 r., mieszkańcy Żor mogą wygodniej i bezpieczniej poruszać się między dwiema stronami miasta. Polskie Linie Kolejowe S.A. oddały do użytku nowy wiadukt nad torami w ciągu ul. Dworcowej, który zastąpił przejazd w poziomie szyn. Inwestycja poprawia bezpieczeństwo kierowców, pieszych, rowerzystów i pasażerów pociągów, a także usprawnia ruch drogowy, eliminując konieczność oczekiwania przed zamkniętymi rogatkami.

Hiszpańskie elektryki Irizar już na ulicach Katowic. PKM stawia na nowoczesność i komfort

Na ulice Katowic wyjechały pierwsze autobusy elektryczne hiszpańskiej marki Irizar – poinformował katowicki magistrat. PKM Katowice otrzymało od Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) dziewięć przegubowych, 18-metrowych pojazdów, które już obsługują pasażerów m.in. na liniach 296, 7, M24 i M101. To debiut tego producenta we flocie katowickiego przewoźnika.

Idzie fala upałów. Związkowcy rozdali załodze elektrolity

Związkowcy „Solidarności” rozdawali elektrolity pracownikom fabryki z Dąbrowy Górniczej.