Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 756.69 USD (+0.21%)

Srebro

77.32 USD (+0.39%)

Ropa naftowa

99.29 USD (0.00%)

Gaz ziemny

2.69 USD (+0.04%)

Miedź

6.02 USD (-0.11%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 756.69 USD (+0.21%)

Srebro

77.32 USD (+0.39%)

Ropa naftowa

99.29 USD (0.00%)

Gaz ziemny

2.69 USD (+0.04%)

Miedź

6.02 USD (-0.11%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Kadry: Paweł Szałamacha w zarządzie NBP

1443081562 szalamacha pawel facebook com

fot: facebook,com

- Opowiadamy się za tym, aby polityka energetyczna była prowadzona przez odrębne ministerstwo - powiedział ekspert gospodarczy i poseł PiS Paweł Szałamacha

fot: facebook,com

Prezydent Andrzej Duda powołał Pawła Szałamachę w skład zarządu Narodowego Banku Polskiego - poinformował PAP szef biura prasowego prezydenta Marek Magierowski. Wniosek o jego powołanie złożył prezes NBP Adam Glapiński. Szałamacha został w końcu września odwołany ze stanowiska ministra finansów, zastąpił go Mateusz Morawiecki, równocześnie wicepremier i minister rozwoju.

Tuż po jego odwołaniu premier Beata Szydło powiedziała, że Szałamacha "odchodzi z ministerstwa finansów, natomiast będzie miał bardzo odpowiedzialne zadanie". Przy innej okazji dodała, że Szałamacha otrzymał od niej propozycje pracy i "nie była to jedna propozycja".

W mediach pojawiła się informacja o możliwości objęcia przez byłego ministra stanowiska przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego po kończącym kadencje Andrzeju Jakubiaku. Sam Szałamacha pytany o tę możliwość mówił, że najprawdopodobniej nie spełnia ustawowych wymagań, to znaczy np. kilku lat pracy na kierowniczym stanowisku w nadzorze.

Paweł Szałamacha był przez 10 miesięcy, od listopada 2015 roku, szefem MF w rządzie Beaty Szydło. Na samym początku kadencji przygotował i wdrożył podatek bankowy, a w połowie roku udało się uruchomić tzw. pakiet paliwowy, który znacznie polepszył ściągalność VAT w sektorze paliwowym. W walce z wyłudzaniem podatków były też inne sukcesy - udało się wprowadzić tzw. jednolity plik kontrolny, klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania, a pod sam koniec urzędowania Szałamachy światło dzienne ujrzała "duża" nowelizacja ustawy o VAT, mająca być głównym instrumentem walki z dziurą VAT-owską. Przygotowany też został projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, ujednolicającej służby skarbowe i celne.

Pytany krótko po dymisji, dlaczego nie może kontynuować pracy na stanowisku ministra finansów, odparł: "Taki obrót przybrały wydarzenia na scenie politycznej". Dopytywany, które wydarzenie zmusiło go do takich decyzji, odparł: "Ogólny obrót wydarzeń w ostatnich dniach".

Dopytywany, czy chodzi o konflikt z wicepremierem, ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim, odparł:

- Proszę o to pytać premiera Morawieckiego. Ja nie mam z nikim konfliktów. Ja jestem bardzo łagodnym człowiekiem.

Obecnie zarząd NBP tworzą:
• prezes Adam Glapiński,
• pierwszy zastępca prezesa Piotr Wiesiołek,
• wiceprezes Anna Trzecińska oraz
• członkowie zarządu Jacek Bartkiewicz, Andrzej Kaźmierczak, Ryszard Kokoszczyński, Paweł Samecki i Katarzyna Zajdel-Kurowska.
Szałamacha będzie więc dziewiątym członkiem zarządu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

CBA w resorcie klimatu zabezpiecza dokumenty dotyczące programu Czyste Powietrze

Centralne Biuro Antykorupcyjne we wtorek zabezpiecza dokumenty dotyczące programu "Czyste Powietrze"; śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Europejska - przekazał Jacek Dobrzyński. Funkcjonariusze byli m.in. w siedzibie resortu klimatu, co potwierdził rzecznik tego ministerstwa.

Majówka 2026: TOP miejsca i atrakcje na wypoczynek

Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w roku – czas, gdy wiele osób decyduje się na krótki wyjazd, odpoczynek od codziennych obowiązków i zmianę otoczenia.

ZUS przeliczył 219 tys. emerytur i rent czerwcowych. Śląskie z rekordami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył ponowne ustalanie wysokości emerytur czerwcowych. Zgodnie z przepisami dotyczyło to świadczeń przyznanych lub przeliczonych w czerwcu w latach 2009–2019 oraz powiązanych z nimi rent rodzinnych. W województwie śląskim było najwięcej świadczeń do przeliczenia, bo 28,8 tys. Tutaj też średnia podwyżka okazała się wyższa od średniej krajowej.