Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 175.95 USD (+0.34%)

Srebro

86.25 USD (+1.02%)

Ropa naftowa

96.95 USD (+0.07%)

Gaz ziemny

3.27 USD (+0.71%)

Miedź

5.87 USD (-0.28%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 175.95 USD (+0.34%)

Srebro

86.25 USD (+1.02%)

Ropa naftowa

96.95 USD (+0.07%)

Gaz ziemny

3.27 USD (+0.71%)

Miedź

5.87 USD (-0.28%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Kadry: Jerzy Buzek szefem zespołu ekspertów

fot: Andrzej Bęben/ARC

Jeśli Unia Europejska przegrywa walkę konkurencyjną, to właśnie dlatego, że brakuje w niej inżynierów i techników - powiedział Jerzy Buzek odbierając diamentową nagrodę.

fot: Andrzej Bęben/ARC

Obradująca w czwartek (24 października) w Belgradzie Rada Ministrów Wspólnoty Energetycznej poprosiła Jerzego Buzka o opracowanie do połowy 2014 r. strategii rozwoju i reform wspólnoty na kolejnych 10 lat.

Wspólnota Energetyczna ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy; jest ona forum dla współpracy UE w zakresie energii z sąsiadami: Ukrainą, Gruzją, Armenią, Zachodnimi Bałkanami, Turcją oraz Norwegią.

- Dzięki takim projektom jak Wspólnota Energetyczna "pieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu" - poprawiamy nasze bezpieczeństwo i przybliżamy państwa sąsiedzkie do UE. Wspólnota ułatwia nam relacje z naszymi dostawcami energii, a więc Rosją, Azerbejdżanem i Bliskim Wschodem. Nie będzie taniej energii oraz bezpiecznych i stałych dostaw bez ścisłej współpracy z sąsiadami. Ma to szczególne znaczenie dla Polski i jej gospodarczych relacji chociażby z Ukrainą. To powód, dla którego od samego początku mojej działalności w PE koncentruję się na tych dwóch przenikających się obszarach: polityce energetycznej i polityce sąsiedztwa - powiedział Jerzy Buzek.

Wspólnota Energetyczna jest przedłużeniem wewnętrznego rynku energii UE, którego sprawozdawcą z ramienia PE był w 2013 r. Jerzy Buzek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Olej napędowy wyraźnie ponad 7 zł za litr

Dynamiczny wzrost notowań ropy na światowych rynkach, związany z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie, powoduje że tankowanie staje się z dnia na dzień droższe. Gwałtownie wzrasta cena oleju napędowego, który kosztuje wyraźnie ponad 7 zł za litr - wskazali analitycy e-petrol.

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.