JSW przedstawiła nowe dane o produkcji i sprzedaży węgla. Na wynik miały wpływ pożary w kopalniach

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Spółka zapowiada dalsze działania mające na celu odbudowę pełnych zdolności produkcyjnych w 2026 r.

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Jastrzębska Spółka Węglowa zamknęła IV kwartał 2025 roku ze wzrostem produkcji i sprzedaży w ujęciu rok do roku, pomimo słabej koniunktury w europejskim hutnictwie oraz serii zdarzeń losowych w kopalniach. W całym 2025 roku spółka zrealizowała niemal w całości założenia Planu Techniczno-Ekonomicznego - poinformowała spółka w komunikacie.

W IV kwartale JSW wyprodukowała 3,49 mln ton węgla, o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Produkcja węgla koksowego wyniosła 3,00 mln ton, a węgla energetycznego 0,49 mln ton. Sprzedaż węgla ogółem sięgnęła 3,77 mln ton, co oznacza wzrost o prawie o 24 proc. r/r. Około 69 proc. wolumenu trafiło do odbiorców zewnętrznych.

Największą dynamikę odnotowano w sprzedaży węgla energetycznego, która w IV kwartale przekroczyła 1,16 mln ton, ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Z kolei sprzedaż węgla koksowego była niższa niż w III kwartale, co wynikało z ograniczeń produkcji stali w Europie i redukcji zamówień przez huty.

Dobre wyniki sprzedażowe zanotował również segment koksowy. Produkcja koksu wzrosła r/r o 22 proc. i wyniosła 0,85 mln ton, sprzedaż wzrosła do 0,91 mln ton, m.in. dzięki realizacji wcześniejszych kontraktów i przesunięciom logistycznym.

Rok 2025 upływał pod znakiem presji cenowej, rosnącego importu stali z Azji oraz konkurencji taniego koksu spoza Unii Europejskiej.

Na wyniki JSW wpływ miały m.in. pożary endogeniczne w kopalniach Budryk oraz Borynia-Zofiówka, a także awaria infrastruktury w Zakładzie Mechanicznej Przeróbki Węgla w Budryku pod koniec listopada. 

W ruchu Zofiówka doszło 18 września 2025 r. do pożaru endogenicznego i konieczności czasowego otamowania zagrożonego rejonu. "Zdarzenie będzie miało również wpływ na zdolność produkcyjną kopalni w I kwartale 2026 r." - podkreśliła JSW.

Spółka zaznaczyła też, że głównymi czynnikami wpływającymi na poziom produkcji w całym 2025 r. były powyższe zdarzenia oraz siła wyższa ogłoszona 29 stycznia 2025 r. w związku zapaleniem się metanu 22 stycznia w ruchu Szczygłowice, w wyniku którego zaszła konieczność otamowania zagrożonego rejonu. Poza tym na wyniki miał wpływ także trudniejszy od zakładanych poziom zagrożeń naturalnych, co wpłynęło na mniejsze postępy ścian.

Narastająco w 2025 roku JSW wyprodukowała 13,01 mln ton węgla, realizując 97,3 proc. planu, oraz 3,15 mln ton koksu, co oznacza wykonanie planu w 100,8 proc. Sprzedaż węgla osiągnęła 96,7 proc., a koksu 100,2 proc. założeń rocznych.

Mimo trudnego otoczenia rynkowego i problemów operacyjnych, JSW zakończyła 2025 rok z wyraźnym wzrostem wolumenów rok do roku i utrzymaniem stabilnej pozycji produkcyjnej. Spółka zapowiada dalsze działania mające na celu odbudowę pełnych zdolności produkcyjnych w 2026 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.