JSW podała informacje o stracie po pożarze w kopalni

fot: Monika Krężel

O zapaleniu metanu w ruchu Szczygłowice pisały górnicze media 22 stycznia

fot: Monika Krężel

Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, iż zakończyła test na utratę wartości aktywów trwałych. Testy wykazały utratę wartości w segmencie węgiel w łącznej wysokości 648 mln zł. Chodzi o kopalnię Knurów-Szczygłowice, gdzie w styczniu doszło do zapalenia metanu.

Już w styczniu 2025 r. spółka poinformowała, że produkcja Jastrzębskiej Spółki Węglowej będzie niższa o ok. 800 tys. t. Sytuacja ta ma związek z wydarzeniami w ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice, gdzie 22 stycznia doszło do zapalenia się metanu.

W najnowszym raporcie JSW podała, że dokonanie odpisu pomniejszy wynik operacyjny JSW oraz Grupy Kapitałowej, jednakże nie wpłynie na sytuację płynnościową. „Ostateczna wartość odpisu zostanie przedstawiona odpowiednio w śródrocznym skróconym jednostkowym sprawozdaniu finansowym JSW oraz w śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej JSW za okres 3 miesięcy zakończony 31 marca 2025 r.” - czytamy w raporcie.

Spółka informuje, że prezentowane powyżej wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie.

Równocześnie JSW poinformowała w kolejnym raporcie o efektach wdrożenia Planu Strategicznej Transformacji.

„Od 1 marca do 22 maja 2025 r. uzyskano 155 mln zł oszczędności w obszarze zakupów. Łącznie od początku roku do 22 maja 2025 r. uzyskano 307 mln zł oszczędności, co stanowi 85% kwoty 360 mln zł, która jest założona na cały 2025 r. zgodnie z Planem Strategicznej Transformacji” – można przeczytać w raporcie.

W JSW kontynuowana jest realizacja szeregu inicjatyw mających na celu poprawę wykorzystania kompleksów ścianowych i doprowadzenie do wzrostu wolumenu wydobycia węgla koksowego. W kwietniu br. na pięciu wybranych ścianach wdrożono zmiany proponowane w inicjatywach, w tym zmodyfikowano system motywacyjny dla brygad ścianowych. Według planu wydobycia, w kwietniu wybrane ściany miały zapewnić ok. 27% łącznego wydobycia wszystkich kopalni JSW, tj. ok. 278 tys. ton. Wydobycie faktyczne z tych ścian wyniosło ok. 325 tys. ton co stanowi przekroczenie planu wydobycia dla tych ścian o 17%, dając 32% łącznego wydobycia.

Od czerwca planowane jest rozszerzenie pilotażu na te ściany i przodki, w których uwarunkowania geologiczno-górnicze pozwalają na przyśpieszenie prac bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo ich prowadzenia (ok. 75% ścian).

JSW jest największym producentem węgla koksowego i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników. Oprócz tego do Grupy JSW należą m.in. trzy koksownie: Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Koksownia Radlin w Radlinie oraz Koksownia Jadwiga w Zabrzu. Cała Grupa JSW zatrudnia ponad 32 tys. osób.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.