Jesteśmy skazani na współpracę

Rozmowa z Władymirem Wiktorowiczem, generalnym dyrektorem spółki Kopex-Rus w Nowokuźniecku

Polityczna atmosfera wokół naszych krajów uległa ostatnio ochłodzeniu. W jaki stopniu może wpłynąć to na wymianę gospodarczą w dziedzinie górnictwa?

Komuniści mawiali, że polityka to naturalne przedłużenie ekonomii. Cóż, czasy nadeszły takie, a nie inne. Tu i ówdzie krzyżują się sprzeczne interesy, ale pamiętajmy, że w dobie globalizacji dzielenie się na dwa obozy, zwłaszcza w dziedzinie górnictwa, byłoby nonsensem. Przemysły górnicze naszych krajów są pod tym względem bardzo od siebie uzależnione i w pewnym sensie skazane na wzajemną współpracę. My, specjaliści z dziedziny górnictwa, rozmawiamy o problemach branży, na grunt polityczny nie wchodzimy, ponieważ nie ma takiej konieczności. Problemy ceł i certyfikacji wyrobów pozostawiamy politykom. Ja tylko przypomnę, że sześćdziesiąt procent maszyn pracujących w naszych kopalniach, to właśnie polska produkcja. Górnictwo ma wciąż istotny wpływ na wielkość obrotu gospodarczego pomiędzy naszymi krajami i jak dotąd żadne zawirowania polityczne temu nie przeszkodziły.

Czy brak węgla, z którym mamy do czynienia w Polsce, nie spowoduje konieczności ciągłego zwiększania jego importu właśnie z Rosji?

Trudno przewidzieć przyszłość w tym względzie. Powiem tylko tyle, że rosyjski węgiel jest dokładnie rozdzielony. W tym zakresie panuje u nas wręcz wzorowy porządek. To nie jest tak, że nagle gdzieś pojawiają się problemy z wydobyciem, kontrahent składa zamówienie i nazajutrz odbiera dostawę. Na niedostatek węgla cierpi cały świat. Wszyscy zastanawiają się, w jaki sposób zabezpieczyć przede wszystkim potrzeby własnego rynku. Rosja też. Jeśli jednak kontrakty zostaną zawarte z odpowiednim wyprzedzeniem, rosyjscy dostawcy są w stanie rozmawiać o zwiększeniu dostaw z każdym kontrahentem.

Macie w Rosji jakiś złoty środek na zaspokojenie wciąż zwiększającego się popytu na węgiel w kraju przy jednoczesnym zwiększaniu jego eksportu?

Owszem, mamy. Ten sposób to inwestowanie w górnictwo i prywatyzacja branży. Trzeba po prostu zwiększać wydobycie. Postawiliśmy na budowę nowych kopalń głębinowych i odkrywkowych. W samym tylko Kubasie uruchamiane są przynajmniej dwa nowoczesne zakłady górnicze rocznie. Jeśli trzy lata temu rosyjskie wydobycie węgla sięgało 130 mln ton, to za siedem lat planujemy jego podwojenie. Wydobycie za bieżący rok już osiągnie 180 mln ton. Prowadzona jest również ciągła ekspansja na wschód w poszukiwaniu nowych złóż węgla.

Kiedy zatem Rosja pokusi się o zastosowanie nowoczesnych technologii upłynniania, bądź zgazowania węgla?

Rosyjskie instytutu naukowe prowadzą w tym względzie intensywne badania. Prędzej czy później nowoczesne technologie będą musiały być wdrożone, od tego nie ma ucieczki. Obecnie z coraz lepszymi efektami eksploatuje się u nas metan. Bardzo mocno zaangażował się w tego rodzaju przedsięwzięcia Gazprom. Chodzi o wydobycie dla potrzeb własnych inwestycji ponad 20 mld metrów sześciennych gazu uwalnianego w pokładach węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Konferencja związkowców pod siedzibą JSW. Zarząd odpowiada i zapowiada program naprawczy

Sytuacja finansowa JSW była tematem konferencji zorganizowanej w piątek 26 czerwca pod siedzibą spółki przez reprezentatywne związki zawodowe. W odpowiedzi na stanowisko strony społecznej zarząd spółki zapewnił, że priorytetem pozostaje utrzymanie płynności finansowej oraz ochrona miejsc pracy.

Strategia dla ciepłownictwa: OZE do 52 proc., magazyny energii i 200 mld zł na transformację

Projekt Strategii Transformacji Ciepłownictwa do 2040 r. autorstwa Ministerstwa Energii zakłada do 52,2 proc. udziału OZE w ciepłownictwie systemowym, do 576 GWh pojemności magazynów ciepła w systemach ciepłowniczych i do 100 proc. ciepła systemowego ze źródeł nisko i bezemisyjnych - podał resort.

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.

Restrukturyzacja i szukanie pieniędzy. Prezes JSW o planie na przetrwanie

Sytuacja jest coraz trudniejsza, a otoczenie rynkowe, w którym funkcjonujemy, nadal nam nie sprzyja – mówi Bogusław Oleksy, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w rozmowie z portalem WNP. – Za rok o tej porze (…) powinniśmy znaleźć się w bardziej stabilnej sytuacji operacyjnej i finansowej – dodał.