Jest szansa, że KE przeznaczy dla Górnego Śląska więcej środków na transformację regionów górniczych niż to pierwotnie planowano

fot: Maciej Dorosiński

Projekty zgłaszane w ramach CRiT mogą dotyczyć m.in. zagospodarowania terenów inwestycyjnych likwidowanych kopalń

fot: Maciej Dorosiński

Działający przy zarządzie woj. śląskiego regionalny zespół dla inicjatywy regionów górniczych oceni 32 nowe projekty dotyczące zdegradowanych terenów pogórniczych - podał w poniedziałek urząd marszałkowski tego regionu.

Projekty te zgłoszono przed ich ewentualną prezentacją Komisji Europejskiej - pod kątem ich włączenia do utworzonej z inicjatywy KE platformy wsparcia regionów górniczych w okresie transformacji (Coal Regions in Transition - CRiT).

Działania strony polskiej w ramach CRiT koordynują na poziomie krajowym Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Woj. śląskie było pierwszym z Polski włączonym w grono kilku europejskich regionów zrzeszonych w ramach platformy.

Projekty zgłaszane w ramach CRiT mogą dotyczyć trzech głównych obszarów: restrukturyzacji regionów górniczych, prac badawczo-rozwojowych w zakresie czystych technologii węglowych oraz zagospodarowania terenów inwestycyjnych likwidowanych kopalń tak, aby możliwe było posadowienie tam innych gałęzi przemysłu, przyszłościowych z punktu widzenia regionów i miejsc pracy.

W marcu br. resort energii informował, że KE zaakceptowała do tamtego czasu sześć ze zgłoszonych jej wówczas 19 polskich projektów. Dotyczą one m.in. rozbudowy systemu zarządzania terenami pogórniczymi - stworzenia ogólnodostępnej platformy informacji "Tereny poprzemysłowe i zdegradowane" (OPI-TPP), uruchomienia platformy informacyjno-edukacyjnej InfoSMOG-MED, modernizacji Parku Śląskiego czy przedsięwzięcia badawczo-rozwojowego "Silesia pod błękitnym niebem".

Projekty te są zasilane m.in. środkami krajowymi i europejskimi, dostępnymi na poziomie regionalnym i centralnym.

Pod koniec marca br. urząd marszałkowski woj. śląskiego informował o rozpoczęciu prac "Zespołu regionalnego dla Inicjatywy regionów górniczych". Wśród jego priorytetów ustanowiono prace na rzecz włączenia nowych projektów, w tym oddolnych, do planu działań transformacyjnych czy zacieśnienie współpracy międzyregionalnej w ramach CRiT.

Jak przekazała w poniedziałek, podczas obrad sejmowej podkomisji nadzwyczajnej ds. polityki energetycznej UE w Zabrzu członek zarządu woj. śląskiego Izabela Domogała, do końca kwietnia br. do urzędu spłynęły łącznie 32 tzw. fiszki dotyczące takich nowych projektów, które były omawiane podczas poniedziałkowego posiedzenia zespołu.

"W lipcu znowu jedziemy do Brukseli i tym razem chcemy pokazać dodatkowe, bardzo konkretne projekty. Jest bowiem szansa, że KE przeznaczy dla nas jednak więcej środków niż to pierwotnie planowano. Musimy się o to postarać" - zaznaczył po poniedziałkowym posiedzeniu zespołu kierujący nim marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Jednym z celów zespołu ma być właśnie - według wcześniejszych informacji - lobbing na rzecz "pozyskania adekwatnych środków na transformację regionów górniczych w ramach utworzonego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej" (zaproponowanego przez Parlament Europejski w ramach prac nad nową wieloletnią perspektywą finansową UE po 2020 r. - PAP).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.