Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.85 PLN (+1.58%)

KGHM Polska Miedź S.A.

317.20 PLN (-0.88%)

ORLEN S.A.

129.30 PLN (+0.86%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.63 PLN (-0.28%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.83 PLN (-0.69%)

Enea S.A.

22.58 PLN (+0.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.30 PLN (+0.60%)

Złoto

4 734.99 USD (-0.54%)

Srebro

76.12 USD (-2.01%)

Ropa naftowa

103.26 USD (+1.64%)

Gaz ziemny

2.71 USD (-0.15%)

Miedź

6.04 USD (-1.42%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.85 PLN (+1.58%)

KGHM Polska Miedź S.A.

317.20 PLN (-0.88%)

ORLEN S.A.

129.30 PLN (+0.86%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.63 PLN (-0.28%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.83 PLN (-0.69%)

Enea S.A.

22.58 PLN (+0.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.30 PLN (+0.60%)

Złoto

4 734.99 USD (-0.54%)

Srebro

76.12 USD (-2.01%)

Ropa naftowa

103.26 USD (+1.64%)

Gaz ziemny

2.71 USD (-0.15%)

Miedź

6.04 USD (-1.42%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Jest raport w sprawie Zwycięstwa w Gliwicach. Będzie spowolnienie ruchu, będzie mniej aut

1762408510 gliwicezwyciestwa

fot: fot. Mosquidron / UM Gliwice

Latem na ulicy Zwycięstwa przetestowano na żywo trzy warianty nowej geometrii jezdni: jednostronnego zawężenia jezdni, zawężenia po obu stronach oraz tzw. wariantu meandrującego

fot: fot. Mosquidron / UM Gliwice

W Gliwicach uruchomiono szerokie konsultacje społeczne dotyczące przebudowy ulicy Zwycięstwa, jednej z kluczowych arterii śródmieścia. Konsultacje trwały od 26 czerwca do 30 września i były koordynowane przez Biuro Urbanisty Miasta Gliwice. W opublikowanym raporcie miejskim zaprezentowano wyniki badań zachowań użytkowników ulicy i preferencji mieszkańców.

- Gliwiczanie jasno wskazali, że chcą ulicy z klimatem – zielonej, spokojniejszej, z miejscami do zatrzymania się i oddechu. Teraz naszą rolą jest przełożyć te oczekiwania na konkretne rozwiązania projektowe - podkreśla Agata Twardoch, dyrektorka Biura Urbanisty Miasta. 

W konsultacji wzięło udział aż 2 961 osób, poprzez ankiety internetowe, wywiady w przestrzeni ulicznej, mailowe wypowiedzi, a także spotkania z Radą Dzielnicy Śródmieście, przedsiębiorcami oraz mieszkańcami. Raport wskazuje, że większość uczestników opowiedziała się za przemianą ulicy z cząstki komunikacyjnej w miejsce przyjazne pieszym, z większą liczbą zieleni i strefami zatrzymania się.

Latem na ulicy Zwycięstwa przetestowano na żywo trzy warianty nowej geometrii jezdni: jednostronnego zawężenia jezdni, zawężenia po obu stronach oraz tzw. wariantu meandrującego. W praktyce ustawiono parklety, donice, wzmocniono elementy zieleni oraz zmieniono organizację ruchu. Okazało się, że wariant dwustronnego zawężenia uzyskał aż 85,3 % poparcia wśród mieszkańców. Badania pokazały również spadek natężenia ruchu – ulica przestała być wykorzystywana w tak dużym stopniu jako korytarz tranzytowy.

Zgodnie z raportem Biura Urbanisty Miasta kolejnym etapem będzie opracowanie projektu koncepcyjnego i wdrożenie wybranych rozwiązań architektonicznych i przestrzennych. Wyróżnione zostały szczególnie trzy miejsca: plac przed urzędem miejskim, skrzyżowanie z placem Inwalidów oraz skrzyżowanie z aleją Przyjaźni, te fragmenty mają być zaprojektowane z myślą o funkcji miejskiej i wydarzeniach. Eksperci rekomendują utrzymanie spowolnienia ruchu w okresie przejściowym, bo obserwacje z prototypowania pokazały, że zmniejszenie prędkości pojazdów nie obniżyło płynności ruchu w centrum. Zdecydowanym zwycięzcą w oczach mieszkańców okazał się wariant dwustronny, który uzyskał 85,3% pozytywnych opinii. Najniżej oceniono wariant meandrujący. Mieszkańcy wskazywali, że utrudnia orientację i wprowadza chaos. Dlatego w kolejnym etapie pozostawione zostaną dwa warianty, z pominięciem meandrowania – zawężenie jednostronne i zawężenie dwustronne. 

Na czas prototypowania na ulicy dostawione zostaną również donice, przeniesione z innych części miasta, żeby z jednej strony uniemożliwić „dzikie” parkowanie a z drugiej – wydzielić strefy wyłączone z ruchu. W listopadzie w pierwszej kolejności 18 donic trafi na odcinek od Rynku do ulicy Wyszyńskiego, a do udziału w obsadzaniu ich zielenią miasto zaprosi mieszkańców. Jeszcze w tym roku opracowany zostanie projekt koncepcyjny, który uwzględni wnioski z konsultacji. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Adwokat w Katowicach a aresztowanie – co zrobić w pierwszych 72 godzinach?

Nagłe zatrzymanie i ryzyko zastosowania najsurowszego środka zapobiegawczego należą do sytuacji, które wywołują ogromne napięcie i poczucie całkowitej utraty wpływu na bieg wydarzeń. Właśnie wtedy kluczowego znaczenia nabiera znajomość własnych praw, szybka reakcja oraz wsparcie, jakie może zapewnić adwokat w Katowicach, ponieważ pierwsze godziny po zatrzymaniu bardzo często rzutują na dalsze losy całej sprawy.

Polska wnosi do G20 środkowoeuropejską perspektywę

Polska wnosi do G20 środkowoeuropejską perspektywę i doświadczenie najbardziej udanej transformacji gospodarczej ostatnich 40 lat - powiedział minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jego zdaniem, nasz kraj jest ważnym i cenionym partnerem w pracach grupy 20 najbogatszych gospodarek.

Na czym polega technologia toczenia CNC?

Toczenie CNC to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki metalu, która pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych kształtów i wymiarów elementów. Proces sterowany komputerowo zapewnia powtarzalność i wysoką jakość wykonania, dlatego znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Poniżej wyjaśniamy, jak działa ta technologia i gdzie jest wykorzystywana w praktyce.

Rozpoczyna się 18. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Trzydniowy 18. Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) - European Economic Congress (EEC) rozpocznie się w środę rano w Katowicach. Program obejmie blisko 220 sesji tematycznych; w otwarciu ma uczestniczyć minister finansów Andrzej Domański.