Jest nagroda za pomysł transformacji terenów po szybie Bojków

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Wyróżniona Inwestycja ma być gotowa na koniec 2026 r.

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Projekt budowy nowej bazy Kolei Śląskich na dawnych gliwickich terenach kopalnianych zyskuje uznanie w całej Polsce. Kapituła konkursowa Kongresu Kolejowego przyznała wspólną nagrodę Urzędowi Miejskiemu w Gliwicach oraz Kolejom Śląskim za działania zmierzające do rewitalizacji terenu szybu w Bojkowie - poinformował Urząd Miejski w Gliwicach.

13 listopada w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się piętnasty Kongres Kolejowy – największe wydarzenie branży kolejowej w Polsce skupiające przedstawicieli władz centralnych i samorządowych, świata nauki i biznesu, a także organizacje pracodawców, branżowe media i wielu innych uczestników rynku kolejowego.

Podczas wydarzenia wręczono nagrody w dwóch branżowych konkursach: Dworzec Roku (inicjatywa Fundacji ProKolej) oraz Zielone Nagrody Kolejowe przyznawane za działania nadające transportowi kolejowemu coraz bardziej ekologiczny charakter (organizowanym przez Forum Kolejowe Railway Business Forum i redakcję Rynku Kolejowego).

Przedstawiciele Kolei Śląskich, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Miasta Gliwice odebrali nagrodę za porozumienie w sprawie transformacji terenów po dawnym szybie Bojków. Nieruchomości zmienią przeznaczenie: powstanie na nich nowoczesne, ekologiczne zaplecze techniczne Kolei Śląskich. 

–  W Gliwicach łączymy tradycję i przemysłowe dziedzictwo z nowoczesnością i ekologiczną gospodarką. Dajemy drugie życie zdegradowanym terenom, co wpisuje się w ideę zielonej transformacji Śląska. Przykładem jest rewitalizacja terenu dawnego szybu w Bojkowie i przekazanie go na potrzeby bazy technicznej Kolei Śląskich. Ta inwestycja pokazuje, że to, co kiedyś było sercem przemysłu wydobywczego, dziś może służyć czystszemu, nowocześniejszemu transportowi publicznemu i tworzyć przestrzenie przyjazne i przydatne ludziom oraz środowisku. Zielona Nagroda Kolejowa to dowód, że wspólne działania podejmowane na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu przynoszą dobre efekty i sygnał, że kierunek, który obraliśmy jest słuszny – mówił podczas wydarzenia zastępca prezydent Gliwic Łukasz Gorczyński. 

Współpraca z Polską Grupą Górniczą obejmuje m.in. przekwalifikowanie górników. – Odchodzący z kopalń będą mogli znaleźć pracę na kolei, zaś mieszkańcy Gliwic, okolicznych miejscowości i pracujący w pobliskiej strefie ekonomicznej, dzięki odbudowie nieczynnej linii kolejowej, zyskają nowe możliwości poruszania się po metropolii – wybierając transport publiczny, a nie prywatny samochód – podkreślał Krzysztof Klimosz, prezes Kolei Śląskich.

Co zmieni się w Bojkowie? 

W miejscu po zasypanym szybie Bojków powstanie nowa baza techniczna dla pociągów – nieruchomość ma zmienić swój charakter z górniczego na kolejowy. Będą nowe przystanki (przy ul. Bojkowskiej, Sikorskiego i Usługowej), lepsza komunikacja i komfort podróży. Mieszkańcom Gliwic ma to ułatwić korzystania z transportu zbiorowego, a pracującym w strefie ekonomicznej dojazd do pracy. To również szansa na rozwój dzielnic Bojków i Sośnica. Inwestycja ma być gotowa na koniec 2026 r. Funkcjonować zacznie w kolejnym roku. Wówczas na regionalnych liniach będą kursowały już wszystkie z 29 zamówionych przez Województwo Śląskie i spółkę nowych Impulsów II – funkcjonalnych składów, w których zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych.

Na inwestycję wykorzystana zostanie czterohektarowa działka z od lat nieużywaną bocznicą kolejową, dzięki której pojazdy Kolei Śląskich będą miały ok. 7 km do linii kolejowej zarządzanej przez PKP PLK oraz do stacji Gliwice. Inwestycja może kosztować nawet ponad 100 mln zł. Koleje Śląskie chcą pozyskać na ten cel dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.