Polska jest poważnie spóźniona w dziedzinie energetyki z atomu, brakuje decyzji

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Jerzy Buzek, europoseł, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

- To nie jest tak, że Zielony Ład pozbawiony jest zagrożeń. Zagrożenia są takie, że ludzie mogą temu nie podołać. Obawiam się, że pojawią się różnego rodzaju protesty, ale zawsze trzeba zadawać pytania tym, którzy protestują – co proponujecie w zamian? Macie konkretną propozycję, przecież protestujecie? – powiedział portalowi netTG.pl Gospodarka Ludzie prof. Jerzy Buzek, były śląski eurodeputowany i przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

11–22 listopada odbędzie się 29. konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Odbędzie się w państwie, którego gospodarka w dużym stopniu opiera się na paliwach kopalnych, w stolicy Azerbejdżanu – Baku.

- Spotkają się przedstawiciele ponad 200 krajów świata i czego się dowiemy? Obawiam się, że będą to dane przerażające, że zagrażają nam kataklizmy. Jeśli tak, to musimy wszcząć jakieś działania i zamiast pytać wciąż czy to robić i tylko krytykować, zastanówmy się jak to zrobić, żeby było najłatwiej dla ludzi. I to jest zasadnicze pytanie – dodał prof. Jerzy Buzek.

Były europoseł przyznał, że można liczyć się z niewielkimi zmianami w zapisach Europejskiego Zielonego Ładu, bo niektóre założenia mogą okazać się za trudne do wykonania, ale jak dodał: - Nie mamy wyjścia, musimy podążać w tym kierunku.

Jerzy Buzek przyznał ponadto, że Polska jest poważnie spóźniona w dziedzinie rozwijania energetyki z atomu.

- To jest sprawa polityków, oni nie mogą się z tego wycofywać w żaden sposób – stwierdził prof. Jerzy Buzek.

Polityk przyznał, że wiele spraw, także w kwestii atomu czy kierunków restrukturyzacji terenów pogórniczych, nie może ruszyć z miejsca w związku z brakiem decyzji.

- Mam nadzieję, że ten problem zostanie w końcu przełamany – podkreślił.

Dodał, że rozumie obawy mieszkańców regionu o zachowanie miejsc pracy i utrzymanie standardów życia.

- Jeśli będziemy myśleli wielopoziomowo i wielosektorowo, nie w jakimś jednym kierunku, tylko globalnie, jak dokonać tej transformacji z zachowaniem miejsc pracy i standardów życia, to na pewno się ona uda. Myśmy już w tym względzie wiele zrobili, nie zaczynamy przecież  od zera. Mamy za sobą 25 lat transformacji przede wszystkim przemysłu górniczego. Mamy tu na Śląsku i w Zagłębiu jeden z najniższych w Polsce wskaźników bezrobocia. Jesteśmy w bardzo dobrej sytuacji. Pamiętajmy o tym! Dalsza transformacja nie będzie łatwa, ale da się to wszystko wypełnić. Trzeba otwarcie informować społeczeństwo, dzielić się tymi informacjami, żeby wiadomo było, w jakim kierunku zmierzają przemiany.

Prof. Jerzy Buzek był obserwatorem dyskusji podczas Energy Days w Katowicach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Dk81

Rusza przebudowa dwóch skrzyżowań na DK81

Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna przebudowę dwóch skrzyżowań na drodze krajowej nr 81 – w Mikołowie i Warszowicach.

Wkrótce festiwal Kierunek GZM. Weź udział w mikrowyprawach po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Przejście przez Wrota Piekieł, kajakowa wyprawa o zachodzie słońca, przejażdżka kultowym „ogórkiem”, zwiedzanie podziemnych schronów i średniowiecznych zamków czy retro potańcówka – to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników kolejnej edycji festiwalu Kierunek GZM, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2026 r.