Jaworzno III: budowa bloku 910 przebiega planowo

fot: ARC

Trwają także prace przy realizacji chłodni kominowej

fot: ARC

Roboty na budowie bloku 910 MW powstającego w Elektrowni Jaworzno III prowadzone są bez zakłóceń. To największa inwestycja Grupy Tauron. Blok będzie przekazany do eksploatacji w 2019 r. Wartość inwestycji to 5,4 mld zł brutto.

Obydwa pylony budowle pełniące funkcje komunikacyjne osiągnęły już swoją ostateczna wysokość - 138 metrów. Obecnie wewnątrz wykonywane są stropy międzypiętrowe i montowane są schody. Na płycie fundamentowej budynku kotłowni budowane są cokoły pod nośną konstrukcję stalową tego obiektu. Deskuje się i zbroi się ściany oraz stawia słupy w części podziemnej budynku maszynowni. Latem ubiegłego roku przygotowany został teren pod budynki - w gruncie zostały osadzone pale stałe.

Trwają także prace przy realizacji chłodni kominowej. Zakończono montaż prefabrykowanych słupów i belek wieńca płaszcza chłodni wraz z zabetonowaniem węzłów pomiędzy belkami. Obecnie montowana jest specjalistyczna konstrukcja podestów pod deskowanie płaszcza chłodni. Chłodnia kominowa jaworznickiego bloku będzie miała 180 m wysokości. Pod jej fundamenty trzeba było wykonać wykop o średnicy ponad 150 m (i głębokości 9 m). Harmonogram realizacji inwestycji przewiduje także, że w kwietniu rozpocznie się montaż konstrukcji stalowej budynków.

Inwestycja realizowana w Elektrowni Jaworzno III to budowa bloku energetycznego (o mocy brutto 910 Mwe i sprawności netto wynoszącej 45,9 proc.) w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną.

Będzie on podłączony do nowej rozdzielni 400 kV (wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego). Umowa z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na wyprowadzenie mocy i przyłączenie bloku do rozdzielni 400 kV stacji Byczyna została zawarta. 17 kwietnia 2014 r. podpisany został kontrakt z głównym wykonawcą bloku konsorcjum Rafako - Mostostal, 14 listopada tego samego roku plac budowy został przekazany głównemu wykonawcy. Z początkiem marca 2015 r. rozpoczęto prace ziemne.

W III kw. 2018 zaplanowane jest pierwsze rozpalenie kotła. W czwartym ma dojść do synchronizacji bloku z krajową siecią elektroenergetyczną. Rozruch próbny będzie rozpoczęty w I kw. 2019 r. Wówczas też zostanie przekazany do eksploatacji. Natomiast w II kw. 2019 r. rozpoczęta zostanie eksploatacja komercyjna bloku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.