Jastrzębie-Zdrój: miasto chce bezpłatnej komunikacji dla młodzieży

1499084754 jelcz mzkjastrzebie com aleksander domaradzki

fot: MZK Jastrzębie/A. Domaradzki

Jeśli radni Jastrzębia-Zdroju poprą pomysł, uczniowie i studenci będą za darmo jeździli autobusami MZK

fot: MZK Jastrzębie/A. Domaradzki

Prezydent Jastrzębia-Zdroju chce przekonać radnych do wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci, młodzieży i studentów. Ma to kosztować 1,3 mln zł rocznie i być pierwszym krokiem do wprowadzania całkowicie bezpłatnej komunikacji w mieście.

Jak poinformowała w poniedziałek (3 lipca) rzeczniczka jastrzębskiego magistratu Katarzyna Wołczańska, prezydent Anna Hetman porozumiała się już w tej sprawie z organizującym w tej części województwa śląskiego Międzygminnym Związkiem Komunikacyjnym z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju.

Przyjęcie uchwały zgromadzenia MZK w tej sprawie poparło siedem tworzących związek gmin, przedstawiciele trzech wstrzymali się od głosu. Teraz odpowiednią uchwałę budżetową prezydent zamierza przedstawić jastrzębskim radnym - na razie nie ma jeszcze terminu sesji; w zależności od możliwości radnych zwołana może zostać w tej sprawie sesja nadzwyczajna.

Bezpłatne e-bilety dla uczniów i studentów?
Na razie nie ma też jeszcze pewności, jak technicznie wdrażana byłaby bezpłatna komunikacja dla dzieci, młodzieży i studentów. Na terenie jastrzębskiego MZK od 2015 r. funkcjonuje e-bilet w postaci karty elektronicznej. Jeśli radni zaakceptowaliby rozwiązanie, prawdopodobnie bezpłatne e-bilety byłyby wydawane od sierpnia; przy czym wiadomo już, że ich użytkownicy musieliby każdorazowo odczytywać swoje karty w autobusach.

Zgodnie z ustaleniami miasta z MZK osoby uprawnione do bezpłatnych przejazdów byłyby zobowiązane aktualizować swoje karty do września każdego roku, aby potwierdzać fakt kontynuowania nauki. Bezpłatne byłoby podróżowanie wszystkimi liniami w granicach miasta. Wyjazd poza miasto wymagałby posiadania biletu o odpowiedniej wartości.

Prezydent miasta obiecywała bezpłatną komunikację
Wołczańska zaznaczyła, że wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla uczniów i studentów byłoby krokiem w realizacji zapowiedzi wyborczej prezydent Hetman. W swojej kampanii wyborczej deklarowała ona wprowadzenie całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej. Obecnie planowany etap pozwoliłby na zachowanie w portfelach rodziców dojeżdżających uczniów kwoty rzędu 500 zł rocznie.

W Polsce m.in. za darmo od zeszłego  roku jeżdżą uczniowie szkół podstawowych w Krakowie. W Warszawie - od września tego roku z bezpłatnych przejazdów skorzystają uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

Żory, Łaziska i Pawłowice
W wojewodztwie śląskim całkowicie bezpłatna komunikacja miejska funkcjonuje m.in. w Żorach (siedem linii) i Łaziskach Górnych (trzy linie). W Pawłowicach za darmo jeżdżą uczniowie podstawówek i gimnazjów, którzy mają daleko do szkoły (wszyscy pozostali pasażerowie płacą złotówkę).

Z większych ośrodków województwa śląskiego częściowo bezpłatną, a częściowo dotowaną komunikację dla swoich uczniów próbował wprowadzić w zeszłym roku samorząd Rudy Śląskie. Ostatecznie nie zgodzili się na to miejscy radni - przede wszystkim ze względu na projektowane zróżnicowanie dopłat dla młodszych i starszych uczniów.

Jeszcze wcześniej Ruda Śląska deklarowała wolę wprowadzenia bezpłatnej komunikacji na przebiegających przez miasto liniach wewnętrznych organizującego komunikację publiczną w regionie Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (którego jest członkiem).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.