Jak zrekultywować pogórnicze tereny?

fot: Materiały prasowe

Opracowane i przetestowane zostaną nowe rozwiązania w zakresie rekultywacji terenów pogórniczych, rekultywacji i rehabilitacji ekosystemów

fot: Materiały prasowe

W GIG-PIB rozpoczęła się realizacja projektu REECOL: Ekologiczna rehabilitacja i długoterminowy monitoring terenów pogórniczych, którego celem jest opracowanie procedury prowadzenia procesów rehabilitacji ekosystemów na terenach poeksploatacyjnych oraz wyznaczania kierunków zagospodarowania gruntów i szacowania kosztów działań naprawczych.

Opracowane i przetestowane zostaną nowe rozwiązania w zakresie rekultywacji terenów pogórniczych, rekultywacji i rehabilitacji ekosystemów, w wybranych regionach węglowych będących w okresie przejściowym. W przeciwieństwie do standardowego podejścia proces ten nie zakłada przywrócenia terenu do stanu sprzed rozpoczęcia działalności (restoration), ale skupia sią na zapewnieniu możliwości świadczenia jak najszerszych usług ekosystemowych w obrębie antropogenicznie przekształcanego terenu. Opracowane zostaną środki skutecznego krótko- i długoterminowego monitorowania procesów rekultywacji z wykorzystaniem wskaźników biologicznych i geochemicznych oraz technologii teledetekcji. Opracowane rozwiązania pomogą odtworzyć ekosystemy, które zapewnią kontrolę stopnia erozji gleby, jakości wody, siedlisk przyrodniczych i poprawy walorów krajobrazowych byłych terenów górniczych, co pozwoli na ponowne zagospodarowanie tych obszarów.

W ramach projektu przedstawiona zostanie również metoda certyfikacji służąca ocenie ekologicznej rehabilitacji terenów pogórniczych oraz identyfikacji najlepszych praktyk branżowych w tej dziedzinie.

Konsorcjum projektu REECOL tworzy 12 partnerów reprezentujących instytucje badawcze i partnerów przemysłowych, w tym przedsiębiorców górniczych z pięciu krajów: Polski, Czech, Francji, Grecji i Słowenii. Liderem jest Instytut Górnictwa Odkrywkowego „Poltegor – Instytut”. Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali.

Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy jest państwowym instytutem badawczym, nadzorowanym przez Ministra Aktywów Państwowych, związanym od roku 1945 z przemysłem wydobywczym oraz z Górnym Śląskiem. W skład Instytutu wchodzi powołana 20 lat wcześniej Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie.

Działalność Instytutu obejmuje najistotniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa pracy w przemyśle, inżynierii środowiska (w szczególności ochrony środowiska przed skutkami działalności przemysłowej). Prowadzi również działalność certyfikacyjną i edukacyjno-szkoleniową oraz świadczy usługi w postaci badań, ekspertyz, pomiarów i analiz dla wielu branż przemysłu, instytucji i urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz partnerów zagranicznych.

GIG-PIB utrzymuje rozległe kontakty z zagranicznymi przedsiębiorstwami i instytucjami w ramach współpracy naukowej i technicznej, wspólnych projektów badawczych oraz eksportu usług i urządzeń, realizuje projekty w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej, Programu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali i wielu innych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Pod ziemią bez kompromisów. Jak zmienia się bezpieczeństwo pracy w kopalniach PKW

Nie ma dziś bezpiecznego i wydajnego górnictwa bez ciągłej modernizacji infrastruktury, maszyn i systemów pracy. Choć ryzyka wpisanego w pracę pod ziemią nie da się całkowicie wyeliminować, nowoczesne technologie pozwalają skutecznie ograniczać jego skalę i poprawiać warunki pracy załogi. Z tego założenia wychodzi Południowy Koncern Węglowy, realizując działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę warunków pracy oraz efektywności wydobycia.