Inwestycje: w Rudzie Śląskiej modernizują kąpielisko

fot: Maciej Dorosiński

- Do tej pory inwestycja realizowana jest zgodnie z harmonogramem, dlatego wierzę, że obiekt ten już podczas tegorocznych wakacji będzie tętnił życiem - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic

fot: Maciej Dorosiński

Pomimo zimowych warunków prace przy modernizacji basenu letniego w Rudzie Śląskiej Nowym Bytomiu w pełni. Do końca czerwca w ramach kompleksowej modernizacji kąpieliska powstaną trzy nowe baseny oraz całkowicie zmodernizowany zostanie system dostarczania wody basenowej. Na terenie kąpieliska powstanie też m.in. duży plac zabaw oraz siłownia napowietrzna.

- Do tej pory inwestycja realizowana jest zgodnie z harmonogramem, dlatego wierzę, że obiekt ten już podczas tegorocznych wakacji będzie tętnił życiem - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Jak na razie modernizację kąpieliska przeprowadzamy ze środków budżetu miasta, jednak już teraz wiadomo, że część nakładów odzyskamy dzięki unijnemu dofinansowaniu. Zapewnienie takie otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego. Na chwilę obecną byłaby to kwota ok. 5 mln zł - zastrzega prezydent.

W ramach wartej prawie 12,5 mln zł inwestycji której realizacja rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku wykonano już wszystkie roboty rozbiórkowe dotychczasowych obiektów, wykonano konstrukcje betonowe ścian basenu rekreacyjnego i sportowego. Gotowe są również fundamenty pod budynek szatni oraz budynek zaplecza.

Obecnie wykonawca prowadzi prace na kilku polach.

- Trwają roboty ziemne, a także prace związane z budową kanalizacji, prowadzone są również prace związane z systemem technologii wody basenowej. Trwa także budowa sceny, która ma powstać na terenie kąpieliska - wylicza Janusz Podolski, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji.

W dalszej kolejności wykonawca zamierza dokończyć budowę pomieszczeń szatniowych i zaplecza. Natomiast, gdy warunki pogodowe pozwolą będzie można rozpocząć instalację poszczególnych niecek basenowych oraz przeprowadzić niwelację terenu. Zgodnie z umową wszystkie prace budowlane zakończyć się mają do końca czerwca.

Władze Rudy Śląskiej jeszcze w ubiegłym roku wystąpiły z wnioskiem o dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych.

- Pierwotnie zadanie to znalazło się na liście rezerwowej projektów. Dzięki oszczędnościom, jakie udało się uzyskać przy realizacji innych inwestycji objętych dofinansowaniem, decyzją zarządu województwa modernizacja basenu letniego znalazła się na liście inwestycji przeznaczonych do dofinansowania - informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

Przypomnijmy, że w ramach kompleksowej modernizacji kąpieliska letniego przy ul. Ratowników powstanie 25 metrowy basen sportowy o maksymalne głębokości 1,8 metra z wydzielonymi torami, basen rekreacyjny o długości 46 i szerokości 23 metrów oraz głębokości od 0,6 do 1,2 metra. Basen rekreacyjny będzie dodatkowo wyposażony w kilka atrakcji wodnych oraz dwie zjeżdżalnie, w tym jedną 3-torową. Jedną z atrakcji będzie platforma do opalania wyposażona w 35 leżaków.

Ostatni z basenów, jaki powstanie w ramach inwestycji to brodzik dla dzieci o głębokości od 0,15 do 0,4 metra. Ponadto na terenie kąpieliska powstanie duży plac zabaw z elementami siłowni napowietrznej, wybudowana zostanie scena na występy artystyczne. Powstanie też boisko do koszykówki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.