Inwestycje w produkcję wodoru. Kolejny hub buduje polska firma

Orlen rozpoczyna budowę hubu wodorowego w Szczecinie. Dzięki niemu w ciągu jednej godziny będzie mogło powstać nawet 90 kg wodoru jakości automotive. Inwestycja o wartości 75 mln zł będzie ważnym elementem rozwijanej przez koncern infrastruktury dla zeroemisyjnego transportu i gospodarki wodorowej w Polsce. Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia została polska spółka Torpol Oil & Gas, wzmacniając udział krajowych firm w strategicznych inwestycjach energetycznych.

fot: Orlen

Rozwijana infrastruktura ma docelowo tworzyć spójny system produkcji, magazynowania i dystrybucji wodoru dla transportu i przemysłu w całej Polsce

fot: Orlen

Orlen rozpoczyna budowę hubu wodorowego w Szczecinie. Dzięki niemu w ciągu jednej godziny będzie mogło powstać nawet 90 kg wodoru jakości automotive. Inwestycja o wartości 75 mln zł będzie ważnym elementem rozwijanej przez koncern infrastruktury dla zeroemisyjnego transportu i gospodarki wodorowej w Polsce. Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia została polska spółka Torpol Oil & Gas, wzmacniając udział krajowych firm w strategicznych inwestycjach energetycznych.

– Rozwijamy infrastrukturę, która będzie fundamentem gospodarki wodorowej w Polsce i całym regionie. Szczecin, dzięki połączeniu z europejskimi korytarzami transportowymi TEN-T i zapleczem logistycznym, ma kluczowe znaczenie dla budowy rynku zeroemisyjnego transportu. To projekt, który wspiera nasze dążenie do osiągniecia neutralności emisyjnej i zwiększania bezpieczeństwa energetycznego. Przy rosnącym udziale polskich firm konsekwentnie budujemy pełny łańcuch wartości wodoru – od produkcji, przez magazynowanie, po dystrybucję i wykorzystanie w transporcie oraz przemyśle – mówi Grzegorz Jóźwiak, dyrektor wykonawczy ds. biopaliw i wodoru Orlenu.

Jak informuje spółka, hub w Szczecinie będzie produkować wodór z wykorzystaniem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Inwestycja obejmuje budowę elektrolizera o mocy ok. 5 MW, magazynów wodoru oraz infrastruktury do załadunku i dystrybucji paliwa. Wydajność instalacji wyniesie około 90 kg wodoru na godzinę, co przy założeniu pracy instalacji z pełną wydajnością przez całą dobę, pozwoli osiągnąć wolumen na poziome 2160 kg/dobę. Wodór produkowany w Szczecinie będzie wykorzystywany przede wszystkim na potrzeby stacji tankowania wodoru, z przeznaczeniem dla transportu publicznego oraz pojazdów osobowych i ciężarowych.

Lokalizacja inwestycji nie jest przypadkowa. Szczecin to jeden z najważniejszych punktów na mapie rozwijanej przez Orlen infrastruktury wodorowej w północno-zachodniej Polsce. Projekt jest strategicznie powiązany z europejskimi korytarzami transportowymi TEN-T i kluczowymi węzłami logistycznymi regionu.
 
Hub w Szczecinie powstanie w ramach trzeciej fazy programu „Clean Cities – Hydrogen Mobility in Poland", wspierającego rozwój nisko i zeroemisyjnego transportu w Polsce i budowę infrastruktury dla paliw alternatywnych. Na jej realizację Orlen otrzymał bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 62 mln euro z Unii Europejskiej.

Inwestycja w Szczecinie to kolejny etap budowy przez Orlen krajowej sieci hubów wodorowych. Pierwszy powstał w Trzebini w listopadzie 2021 roku. Spółka prowadzi również prace nad kolejnymi inwestycjami w źródła nisko i zeroemisyjnego wodoru m.in. w Płocku gdzie powstanie instalacja zgazowania odpadów komunalnych (Waste-to-Hydrgoen), we Włocławku oraz Gdańsku, gdzie huby wodorowe będą oparte o technologię elektrolizy wody zasilanej OZE.

Rozwijana infrastruktura ma docelowo tworzyć spójny system produkcji, magazynowania i dystrybucji wodoru dla transportu i przemysłu w całej Polsce. Zgodnie z harmonogramem inwestycji, hub wodorowy w Szczecinie rozpocznie działalność operacyjną na przełomie 2027/28 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.

Ceny gazu w Europie mocno rosną

Ceny gazu w Europie mocno rosną w reakcji na wymianę ognia pomiędzy Izraelem a Iranem, co zagraża rozmowom pokojowym dotyczącym zakończenia konfliktu na Bliskim Wschodzie - informują maklerzy.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 6,00 zł za litr, diesel - 6,48 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw wzrosła w porównaniu z piątkiem.

Atom, gaz i SMR-y to filary bezpieczeństwa. Ale węgiel też będzie jeszcze potrzebny

Rozmowa ze Sławomirem Żygowskim, prezesem polskiego oddziału GE Vernova