Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 733.81 USD (-0.34%)

Srebro

86.91 USD (-0.11%)

Ropa naftowa

105.04 USD (+0.70%)

Gaz ziemny

2.92 USD (+0.03%)

Miedź

6.50 USD (+0.04%)

Węgiel kamienny

114.75 USD (+2.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 733.81 USD (-0.34%)

Srebro

86.91 USD (-0.11%)

Ropa naftowa

105.04 USD (+0.70%)

Gaz ziemny

2.92 USD (+0.03%)

Miedź

6.50 USD (+0.04%)

Węgiel kamienny

114.75 USD (+2.00%)

Inwestycje: polską firmę wspiera polski fundusz

fot: Andrzej Bęben/ARC

Nowe tramwaje dla Krakowa i Śląska będą wyprodukowane przez fabrykę PESA Bydgoszcz SA

fot: Andrzej Bęben/ARC

PESA Bydgoszcz SA i Polski Fundusz Rozwoju SA podpisały umowę o wspólnej inwestycji 200 mln zł w spółkę wynajmującą lokomotywy produkowane przez bydgoską firmę. Do 2020 r. spółka ma dysponować kilkunastoma lokomotywami serii Gama.

Umowę zawarto w poniedziałek (16 maja) w siedzibie PESA Bydgoszcz S.A. Obok przedstawicieli bydgoskiej spółki podpisali się pod nią przedstawiciele zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju SA Funduszu Inwestycji Infrastrukturalnych (Kapitałowy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych - "FIIK").

Umowa przewiduje powołanie spółki z o.o. o nazwie Rail Capital Partners, w której PESA i FIIK obejmą odpowiednio 51 proc. i 49 proc. udziałów. Partnerzy zobowiązali się zasilić spółkę w latach 2016-2020 kapitałem w wysokości 200 mln zł.

Jak poinformował PFR w specjalnym komunikacie, fundusze te mają posłużyć do budowy lokomotyw przeznaczonych na wynajem. Przyjęty biznesplan zakłada, że spółka RCP do 2020 r. ma dysponować flotą co najmniej kilkunastu lokomotyw serii Gama.

Cytowany w komunikacie dyrektor inwestycyjny PFR Marcin Piasecki, zaznaczył, że "średni wiek lokomotyw poruszających się po polskich torach to 40 lat". "Powodem odkładania przez przewoźników decyzji o odnowieniu taboru jest ryzyko związane z krótkoterminowym charakterem kontraktów przewozowych. Elastyczność oferty RCP, dzięki zaadaptowaniu do warunków polskich modelu sprawdzonego na wielu rozwiniętych rynkach, redukuje to ryzyko" - wyjaśnił.

Także prezes PESA Tomasz Zaboklicki w przytoczonej w komunikacie wypowiedzi podkreślił, że "na niestabilnym rynku przewozów dla wielu firm wygodniejsze jest dzierżawienie pojazdów - zadaniowe, celowe i przede wszystkim określone w czasie". "Taką właśnie możliwość daje formuła oferowana przez RCP" - dodał.

Z kolei prezes PFR Paweł Borys podkreślił, że "celem Polskiego Funduszu Rozwoju jest wsparcie wzrostu polskich przedsiębiorstw, podnosząc ich konkurencyjność na rynku lokalnym i międzynarodowym". "Finansowanie nowego taboru kolejowego jest świetną okazją do rozwoju innowacyjnej polskiej firmy i całego rynku przewozów. Liczymy, że dzięki naszemu zaangażowaniu PESA będzie mogła rozwinąć produkcję, a krajowi przewoźnicy unowocześnić tabor".

Początkowo RCP ma oferować przeznaczone zarówno dla ruchu pasażerskiego, jak i towarowego lokomotywy elektryczne Gama Marathon, które są wyposażone w dodatkowy agregat spalinowy (pozwala to na dojazd w miejsca, w których nie ma dostępu do trakcji elektrycznej). W późniejszym czasie spółka ma rozszerzyć swoją ofertę o lokomotywy spalinowe i wielosystemowe lokomotywy elektryczne.

Polski Fundusz Rozwoju SA został utworzony w kwietniu br. na bazie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe. Zgodnie z przyjętym przez rząd Planem Odpowiedzialnego Rozwoju grupa Polskiego Funduszu Rozwoju ma integrować spójne zarządzanie takimi instytucjami, jak: KUKE SA, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA, Agencja Rozwoju Przemysłu SA.

Fundusz ma także wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa, finansować i promować innowacje, projekty infrastrukturalne, rozwój eksportu oraz inwestycji zagranicznych. PFR ma być "sprawnym narzędziem realizacji polityki rozwoju, zwiększenia potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.

Rząd przyjął projekt ustawy o rynku kryptoaktywów i skierował go do Sejmu

Rząd przyjął projekt ustawy o rynku kryptoaktywów i skierował go do Sejmu - poinformował w piątek minister ds. nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu Maciej Berek. Dodał, że prezydent Karol Nawrocki tym razem nie ma "argumentów przeciwko tej ustawie".

Sebastian Pypłacz: Referendum daje tylko „tak" albo „nie" na pytanie sformułowane z konkretnym interesem politycznym

- Właśnie tak działa populistyczne referendum. Bierzesz temat, który budzi emocje. Formułujesz pytanie tak, żeby odpowiedź była z góry wiadoma. Zbierasz wynik. I używasz go jako mandatu — do czegokolwiek, co akurat potrzebujesz uzasadnić - Sebastian Pypłacz, wiceprezes Stowarzyszenia BoMiasto komentuje zabiegi prezydenta Karola Nawrockiego o przeprowadzenie referendum na temat Zielonego Ładu.

Giełdy lekko w dół po mocnych wzrostach dzień wcześniej

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi spadkami głównych indeksów po mocnych zwyżkach i nowym rekordzie wszechczasów S&P 500 dzień wcześniej. Inwestorzy analizują doniesienia z Bliskiego Wschodu oraz wyniki amerykańskich spółek.