Inwestorzy nie zarobili na debiucie Enei

Balon enea pl

fot: enea.pl

Enea odsprzeda pakiet akcji EC Białystok, jeśli wcześniej uda jej się pozyskać walory WPEC Legnica

fot: enea.pl

Enea jako pierwszy z trzech państwowych koncernów trafiła na giełdę. Jej debiut nie zachwycił jednak inwestorów – cena akcji spółki spadła o 0,97 proc. - podała \"Rzeczpospolita\".

Poznańska firma, trzecia pod względem wielkości w branży, wyemitowała ponad 103 mln akcji na podwyższenie kapitału. Na ich sprzedaży zarobiła ok. 2 mld zł. Inwestorzy indywidualni, którym przydzielono 3,4 mln akcji, mieli wczoraj nie najlepsze nastroje. Wprawdzie na otwarciu notowań walory wyceniano na 15,6 zł, czyli o 1,3 proc. więcej, niż wynosiła ich cena w ofercie, ale ostatecznie na zamknięciu straciły i kosztowały 15,25 zł.

– Spodziewaliśmy się lepszego debiutu – mówi Kamil Kliszcz z DI BRE Banku. – Wydawało się, że kurs zareaguje na fakt, iż szwedzki Vattenfall zapłacił za akcje Enei po 20,14 zł, więcej niż inwestorzy indywidualni i finansowi.

Tak się jednak nie stało, choć szwedzki koncern faktycznie uratował tę ofertę publiczną. Emisja – ze względu na słabe zainteresowanie – została ograniczona (o ponad 40 mln akcji), a wpływy są o ponad 800 mln zł niższe, niż zakładał koncern.

Choć Vattenfall obejmie 17,8 proc. pakiet akcji Enei, to jednak – jak zapewniła wiceminister skarbu Joanna Schmid – koncern ten nie będzie mieć żadnych preferencji w przetargu, jaki MSP chce ogłosić na pozostały pakiet. – Ta firma, która złoży najbardziej atrakcyjną ofertę w przetargu, zostanie inwestorem strategicznym Enei – dodała.

\"15,60 zł płacono za akcje Enei na początku notowań. To o 1,3 proc. więcej niż w ofercie, ale tego kursu nie udało się utrzymać\"Enea wyemitowała akcje, bo potrzebuje pieniędzy na inwestycje. Szacuje się je na 14 mld zł w ciągu kilku lat. Dlatego firma zamierza wyemitować obligacje – pierwsze już w 2009 r. A w pierwszym kwartale przyszłego roku resort zacznie szukać doradcy, by jeszcze w 2009r. sprzedać Eneę do końca. Wpływy z transakcji ujęte zostały już w planie przychodów z prywatyzacji - podkreśla \"Rz\".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.